Rozmowa na dzień dobry. Nowe pociągi mogą pojechać z Krakowa do Katowic

Łukasz Smółka

Łukasz Smółka, wicemarszałek Małopolski w rozmowie z LoveKraków.pl mówi, że nowy tabor może być skierowany do obsługi trasy kolejowej z Krakowa do Katowic.

W czwartek został ogłoszony przetarg na dostawę siedmiu nowych pociągów. Co to oznacza dla pasażerów w Małopolsce?

Łukasz Smółka, wicemarszałek Małopolski, PiS: Liczymy, że w 2022 roku nowe pociągi pojawią się na małopolskich torach. Zamawiamy na tym etapie siedem pociągów, ale możemy rozszerzyć to o kolejne dwa pojazdy, w zależności od wysokości ofert. Dzięki nowym pociągom osoby dojeżdżające do pracy czy szkoły będą podróżować w bezpiecznych i komfortowych warunkach.

Wcześniej można spodziewać się pociągów zamawianych w październiku zeszłego roku?

Cztery pociągi już są w fazie produkcji i liczmy, że do wakacji w 2021 roku te pojazdy pojawią się na torach. Mogą być skierowane na trasę z Krakowa do Katowic, na remontowaną linię kolejową E30. Duża liczba osób przy tej trasie czeka na nowe pociągi. Nie zapominamy również o połączeniu z Wieliczki przez Kraków Główny do lotniska. Jesteśmy w fazie dyskusji z Kolejami Małopolskimi oraz Przewozami Regionalnymi, aby nowe pociągi były wykorzystane w stu procentach.

Jeszcze kilka lat temu mieliśmy do czynienia z „wojną na torach” między Kolejami Małopolskimi a Przewozami Regionalnymi. Czy teraz przewoźnicy współpracują ze sobą?

Trudno powiedzieć, czy to była wojna. Dla mnie najważniejsze jest to, że przy jednym stole zasiada przedstawiciel samorządu wojewódzkiego, Kolei Małopolski oraz Przewozów Regionalnych. Powołaliśmy zespół do spraw przewozów kolejowych, aby można było prowadzić dialog z pożytkiem dla pasażerów.

Koleje Małopolskie zapowiedziały na 1 lutego podwyżkę cen biletów. Czy taki krok został wymuszony wyższymi opłatami za energię elektryczną?

Jeśli chodzi o ceny, to mówimy o regulacji. Jednym z elementów jest kwestia energii, ale mówimy także o rozwoju dwóch spółek. Dla nas jest ważne, aby osoby, które podróżują Kolejami Małopolskimi czy Przewozami Regionalnymi, miały takie same oferty, zniżki. Warto wspomnieć o dodatkowej ofercie dla seniorów, osób represjonowanych w PRL-u, zasłużonych honorowych dawcach krwi czy rowerzystów.

Czy nowa taryfa może zniechęcić pasażerów do korzystania z kolei w Małopolsce?

Wręcz przeciwnie. Pasażerowie są zadowoleni z naszych przewoźników i obserwujemy, że z roku na rok, z miesiąca na miesiąc zwiększa się liczba osób. To gwarantuje, że potoków pasażerskich będzie coraz więcej.

comments powered by Disqus