Różne drogi do nowego sezonu. W Wiśle duża niepewność

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Drużyny Cracovii i Wisły rozpoczynają w poniedziałek przygotowania do sezonu, które potrwają prawie sześć tygodni. Gorącej powinno być przy Reymonta, bo nie jest przesądzone, czy piłkarzy poprowadzi Joan Carrillo.

Cracovia na pierwszych zajęciach spotka się w poniedziałek o godzinie 11. Na wtorek zespół ma zaplanowane badania wydolnościowe, a potem czeka go kilka dni treningów i pierwszy sparing z Górnikiem Wieliczka (IV liga, 16 czerwca).

Ciekawi rywale

Przed wyjazdem na zgrupowanie w Słowenii (25 czerwca – 8 lipca) zaplanowany jest jeszcze mecz z MFK Karvina (14. zespół czeskiej ekstraklasy, 23 czerwca). Za granicą Pasy mają jeszcze bardziej interesujących i pewnie wymagających przeciwników. Ich formę sprawdzą Partizan Belgrad (wicemistrz Serbii, 27 czerwca), NK Maribor (wicemistrz Słowenii, 30 czerwca), Yenisey Krasnoyarsk (trzeci zespół II ligi rosyjskiej, 4 lipca) i Dinamo Zagrzeb (mistrz Chorwacji, 7 lipca). 14 lipca, czyli tydzień przed inauguracją ligi Cracovia zmierzy się z pierwszoligową Puszczą Niepołomice. O punkty Pasy zagrają we Wrocławiu ze Śląskiem. Początek meczu 21 lipca o godzinei 15.30.

Odeszli, przyszli

W bazie przy ulicy Wielickiej zabraknie piłkarzy, którym skończyły się kontrakty i wypożyczenia lub dostali wolną rękę na znalezienie nowych. W Cracovii nie będą już grać Adam Deja, Szymon Drewiak, Matić Fink, Krystian Stępniowski i Deniss Rakels. W nowym sezonie trener Michał Probierz będzie musiał sobie radzić również bez sprzedanego do Genoi Krzysztofa Piątka.

Cracovia zdążyła już ogłosić nazwiska kilku nowych piłkarzy. Trzyletnie kontrakty podpisali bramkarz Maciej Gostomski i prawy obrońca/pomocnik Adrian Danek, a rok dłuższą umowę parafował napastnik Filip Piszczek.

Nerwowa atmosfera

Dużo goręcej, niż w Cracovii, jest po drugiej stronie Błoń. Pod koniec ubiegłego sezonu trener Joan Carrillo przekazał zarządowi raport ze swojej pracy, w którym zażądał usunięcia ze sztabu kilku polskich współpracowników. Najbardziej nie po drodze mu z Radosławem Sobolewskim, ale klub nie zgodził się jak dotąd na sprowadzenie przez Hiszpana zaufanych ludzi. Na razie w sztabie ma dwie takie osoby, bo w styczniu do klubu przyszli z nim Xavier Coll Planas i analityk Matyas Czuczi.

W poniedziałek trenera czeka kilka ważnych rozmów. Nie jest przesądzone, że prawie 50-letni szkoleniowiec poprowadzi Białą Gwiazdę w nowym sezonie, choć ma ważny kontrakt do czerwca przyszłego roku. Pierwszy częściowo otwarty dla mediów trening klub zaplanował na wtorek, na godzinę  17. W sobotę i niedzielę zawodnicy mieli przechodzić w Katowicach badania medyczne.

Zmiany kadrowe

Nie wiadomo, jaka jest przyszłość trenera, ale w Wiśle zaszło już sporo zmian w zespole. W koszulce z białą gwiazdą nie zobaczymy już legend: Pawła Brożka i Arkadiusza Głowackiego, a także podstawowych piłkarzy: Tomasza Cywki, Nikoli Mitrovicia i Pola Lloncha. Z klubem pożegnali się także Ivan Gonzalez i wypożyczony z Genoi Petar Brlek. Bardzo prawdopodobne są odejścia Zdenka Ondraszka i Patryka Małeckiego.

Klub powinien sprzedać także Carlitosa. Na razie o jego transferze zrobiło się cicho, ale ofertę już w połowie maja złożyło Dinamo Zagrzeb. Zainteresowanie królem strzelców wykazywały również AEK Ateny i Dynamo Kijów oraz kilka innych klubów.

W drużynie na nowy sezon będą lewy obrońca, reprezentant Polski do lat 19 Marcin Grabowski z rezerw Lecha Poznań i skrzydłowy Asmir Suljić z Videotonu. Obaj już zimą podpisali dwuletnie kontrakty. Rywalizację wśród bramkarzy ma zwiększyć Mateusz Lis, który formalnie do Krakowa również przechodzi jako zawodnik Lecha, ale grał na wypożyczeniu w Rakowie Częstochowa.

Z wypożyczenia do Sandecji Nowy Sącz wraca Jakub Bartosz, a „Gazeta Krakowska” informuje o możliwym przejściu do Wisły Rafała Augustyniaka. 25-latek może grać jako defensywny pomocnik lub obrońca. W minionej kampanii był podstawowym zawodnikiem Miedzi Legnica, która awansowała do ekstraklasy (29 meczów, 3 gole). Beniaminek wykupił go po sezonie z Jagiellonii Białystok, ale wiele wskazuje na to, że w ekstraklasie będzie grał dla Wisły. Na najwyższym poziomie w Polsce Augustyniak zaliczył 24 spotkania w barwach Jagiellonii i Widzewa Łódź.

Przygotowania u siebie, sparing z wicemistrzem Francji

W przeciwieństwie do Cracovii, która na razie nie ma bazy na wysokim poziomie, Wisła będzie się przygotowywać w swoim centrum w Myślenicach. Sztab szkoleniowy zaplanował cztery sparingi, w tym jeden z wicemistrzem Francji.

Pierwszy mecz kontrolny odbędzie się 23 czerwca i będzie miał bardziej charakter zabawy, niż poważnego sprawdzianu, bo rywalem będzie występujący w wadowickiej klasie A MKS Babia Góra Sucha Beskidzka. Spotkanie odbędzie się w ramach obchodów 100-lecia klubu. Początek o godzinie 12.

Cztery dni później Biała Gwiazda podejmie pierwszoligowy Raków Częstochowa (siódme miejsce na koniec sezonu), a w ostatni dzień czerwca zmierzy się z Karviną (14. zespół ligi czeskiej)

Kolejne mecze kontrolne zaplanowane zostały na dwa tygodnie i tydzień przed inauguracją Loto Ekstraklasy. 7 lipca o godzinie 18 krakowianie podejmą na stadionie przy Reymonta wicemistrza Francji AS Monaco. Mecz z klubem Kamila Glika będzie jednocześnie prezentacją zespołu i nowych strojów firmy Adidas, który nadal będzie sponsorem technicznym 13-krotnego mistrza Polski.

14 lipca, tydzień przed inauguracyjnym spotkaniem z Arką Gdynia przy Reymonta (21 lipca, godzina 18), przeciwnikiem będzie czwarta drużyna słowackiej ekstraklasy – MSK Żilina.

News will be here