Rozpoczęło się przenoszenie zabytkowego schronu. W jego miejscu będzie droga S7

Zdjęcia z prac przygotowawczych do przeniesienia schronu, marzec 2022 fot. GDDKiA

Przez około trzy miesiące potrwa rozbiórka schronu amunicyjnego „Dłubnia” przy ul. Łowińskiego. Obiekt zostanie przeniesiony w inne miejsce, w związku z budową drogi ekspresowej S7.

Schron powstał w latach 1914-1915. Stoi tuż przy ul. Łowińskiego, ok. 350 m od skrzyżowania z ul. Zesławicką. To rejon, przez który będzie przebiegać nasyp pod trasę główną powstającej drogi S7. Dlatego ma zostać zdemontowany i odtworzony w nowej lokalizacji.

– Działamy w oparciu o Program Prac Konserwatorskich, a całą operację powierzyliśmy doświadczonemu w tego typu realizacjach podwykonawcy – zapewnia Karol Malinowski, kierownik budowy S7 Kraków – Widoma z firmy Gülermak.

Prace wystartowały

Teren przy ul. Łowińskiego został już zabezpieczony, rozpoczęły się prace ziemne oraz prace związane z przygotowaniem i zabezpieczeniem elementów schronu. Zgodnie z informacji od wykonawcy, ich demontaż potrwa około trzech miesięcy.

– Kamienie współtworzące elewację obiektu zamierzamy odspoić pojedynczo, natomiast elementy ceglane będziemy się starali demontować większymi fragmentami. Betonowy strop schronu wsparty na belkach stalowych – ze względu na stan techniczny i stopień destrukcji – będzie po części odzyskany, a po części odtworzony z nowych materiałów – opisuje Karol Malinowski.

Zdemontowane elementy trafią na zaplecze budowy S7, gdzie zostaną poddane pracom konserwatorskim, przewidzianym na okres około roku. To oznacza w praktyce, że relokacja schronu będzie możliwe dopiero w 2024 roku, czyli pod koniec budowy.

Nowe miejsce

Schron zostanie posadowiony po południowo-zachodniej stronie węzła Grębałów, mniej więcej na wysokości skrzyżowania ul. Kocmyrzowskiej i Makuszyńskiego. – Zostanie właściwie wyeksponowany, a mieszkańcy zyskają do niego swobodny dostęp – zapewnia przedstawiciel firmy Gülermak. Według wizualizacji, odtworzony schron ma wyglądać tak:

W związku z rozbiórką schronu od czwartku 21 lipca na fragmencie ul. Łowińskiego obowiązują niewielkie zmiany w organizacji ruchu. Ruch pieszych poprowadzony jest tam tylko po jednej stronie ulicy.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Wzgórza Krzesławickie