Budowa Krakowskiego Centrum Muzyki. Podpisano umowę z wykonawcą

WIZUALIZACJE KRAKOWSKIEGO CENTRUM MUZYKI fot. SARP KRAKÓW/MAT.PRASOWE

Spółka akcyjna ze Skierniewic Mirbud wybuduje Krakowskie Centrum Muzyki przy ul. Piastowskiej. Umowa dotycząca realizacji sali koncertowej w Cichym Kąciku została podpisana 1 grudnia. Wartość oferty wynosi 116,5 mln zł brutto.

Idea budowy Krakowskiego Centrum Muzyki zakłada powstanie kompleksu, w którym zostaną wykorzystane najlepsze światowe rozwiązania urbanistyczne, architektoniczne, akustyczne i funkcjonalne. Według zapowiedzi pierwsze koncerty będą mogły odbywać się jeszcze w 2024 roku.

Umowa z wykonawcą podpisana

Wyłonienie firmy, która wybuduje salę koncertową przy ul. Piastowskiej, było możliwe dopiero za drugim podejściem. Pierwszy przetarg został anulowany ze względu na przekroczenie budżetu. W drugim ceny nie były niższe. Najkorzystniejszą ofertę z pięciu firm przedstawiła spółka Mirbud, wyceniając prace na blisko 116, 5 mln zł brutto.

– Przystępujemy do ostatniego etapu, czyli podpisania umowy na wykonawstwo z firmą Mirbud, która wygrała przetarg. Mam nadzieję, że niedługo będziemy mieć bryłę Centrum Muzyki, a w czasie budowy stanu surowego zamkniętego bryły ogłosimy przetarg na wnętrze i wyposażenie obiektu – powiedział podczas uroczystego podpisania umowy Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Wykonanie stanu surowego obiektu ma kosztować blisko 116, 5 mln zł, z czego 99 mln zł pokryje Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach Funduszu Polski Ład. Pozostałą część kwoty potrzebnej do sfinansowania prac, czyli prawie 17, 5 mln zł, miasto pokryje z własnych środków.

– Ta inwestycja, szczególnie w pierwszej fazie realizacji, jest wyzwaniem. Mamy obok Rudawę, bardzo wysoki poziom wód gruntowych, a posadowienie obiektu jest mniej więcej siedem metrów poniżej terenu, czyli praktycznie w wodzie, z którą musimy dać sobie radę. Termin na realizację inwestycji nie jest długi, ale jak najbardziej realny i możliwy do utrzymania – zapewnił Tomasz Sałata, członek zarządu firmy Mirbud.

Pierwsze koncerty pod koniec 2024 roku

Budowa sali koncertowej w Cichym Kąciku, według projektu autorstwa Biura Architektonicznego DDJM, ma rozpocząć się w poniedziałek, 5 grudnia. Koncepcja zakłada stworzenie przeszklonej bryły na planie litery „L”, otoczonej rytmiczną, zgeometryzowaną kolumnadą.

– Do 1 czerwca 2024 roku ma być wybudowana bryła w stanie surowym. Później, maksymalnie w ciągu roku, pełne wyposażenie obiektu. Liczymy jednak, że uda nam się zrealizować te plany wcześniej – zapowiedział Jan Pamuła, prezes Agencji Rozwoju Miasta Krakowa, dodając, że pierwsze koncerty prawdopodobnie będą mogły się już odbywać pod koniec 2024 roku.

W Cichym Kąciku powstanie nowoczesna sala koncertowa z widownią na 1000 miejsc, wyposażona w scenę dla 120 muzyków i balkon dla 80-osobowego chóru. W budynku znajdą się również: aula na 300 osób, biura, garderoby, wielofunkcyjne sale prób oraz przestrzeń do edukacji muzycznej.

Od maja tego roku trwają prace przy budowie trzykondygnacyjnego parkingu, który powstaje na tyłach Krakowskiego Centrum Muzyki. Obiekt, mieszczący 194 samochody, ma być otwartą, ażurową konstrukcją z żywą, zieloną elewacją o powierzchni ok. 190 m kw. od południowej strony i fotowoltaiką na dachu. Na każdej kondygnacji mają być zamocowane stalowe donice, w których zostaną posadzone mchy i rozchodniki. Koszt budowy parkingu szacowany jest na 30 mln zł.