Rusza budowa szpitala za ponad miliard złotych

Jacek Majchrowski wmurowuje kamień węgielny fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Jak twierdzą władze Uniwersytetu Jagiellońskiego, nowa siedziba Szpitala Uniwersyteckiego w Prokocimiu będzie jedną z największych w Europie inwestycji w dziedzinie ochrony zdrowia. Podczas uroczystego wmurowania kamienia węgielnego była obecna premier Ewa Kopacz.

Koszt inwestycji to 1,2 mld złotych. Większość, bo 800 mln złotych będzie pochodzić z Ministerstwa Zdrowia. Dodatkowe 240 mln złotych na wyposażenie szpitala dołoży Zarząd Województwa Małopolskiego ze środków unijnych. Szpital ma zostać oddany do użytku pod koniec kwietnia 2019 roku. Budynek szpitala w Prokocimiu wybuduje konsorcjum firm z Warbudem jako lider.

– Chciałabym doczekać momentu, kiedy przyjadę na otwarcie, a będą mnie oprowadzać po pięknych salach, które na razie są na papierze – powiedziała premier Ewa Kopacz.  – Mocno w to wierzę, zresztą tak jak tu wszyscy obecni, a jak się w coś mocno wierzy, to się to spełnia – dodała.

Ponad 900 łóżek

Budynek powstanie na terenie o powierzchni 15 hektarów. Na szpital złoży się kilka modułów: m.in. łóżkowy, operacyjny, diagnostyczno-zabiegowy czy dydaktyczny. Do nowej siedziby przeniesiony zostanie również szpitalny oddział ratunkowy.

W szpitalu znajdzie się miejsce na 925 łóżek, 24 sale operacyjne oraz 28 poradni klinicznych. Dodatkowo studenci UJ CM będą mieli do dyspozycji salę wykładową na 250 osób, dwie mniejsze, 50-osobowe oraz sale seminaryjne na poszczególnych oddziałach szpitalnych.

Nowocześnie, światowo

– Dziś urzeczywistnia się projekt, o który władze Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum walczyły od lat. Obecnie szpital mieści się w wielu rozproszonych  budynkach, których stan techniczny pozostawia wiele do życzenia. Uniemożliwia to pełne wykorzystanie potencjału uniwersytetu – mówi prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum prof. Piotr Laidler.

Prof. Laidler dodał również, że efektem budowy, będzie nowoczesny akademicki ośrodek na miarę XXI wieku. – Jestem głęboko przekonany, że realizacja tego projektu da ogromny impuls do dalszego rozwoju całej uniwersyteckiej medycynie naszego miasta, z którego wywodzi się najstarszy w Polsce Wydział Lekarski – stwierdza prorektor.

comments powered by Disqus