Ruszyła rekrutacja do szkół średnich i branżowych

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
W czwartek został uruchomiony został serwis rekrutacyjny Omikron. Oznacza to początek naboru do szkół średnich. Na podjęcie decyzji uczniowie mają czas do 10 czerwca.

– O miejsce w pierwszej klasie będą się w tym roku ubiegać absolwenci gimnazjów (ok. 6250 uczniów) oraz absolwenci ośmioletnich szkół podstawowych (ok. 7100 uczniów). Kraków przygotowywał się do tegorocznego naboru od dawna – w samorządowych szkołach na uczniów czeka prawie 19 tys. miejsc (prawie 10 tys. w liceach, ponad 6,6 tys. w technikach i ponad 2,7 tys. w branżówkach) – informuje magistrat.

Nabór prowadzą też niesamorządowe szkoły publiczne i odbywa się on na tych samych zasadach co w szkołach samorządowych. Łącznie krakowianie mają do wyboru oddziały w 123 krakowskich szkołach samorządowych i niesamorządowych (w tym w 70 liceach, 27 technikach, 26 branżówkach).

Inne zasady

Warto pamiętać, że absolwenci gimnazjów trafią do trzyletnich liceów, czteroletnich techników i trzyletnich branżówek. Natomiast ci, którzy skończyli 8-letnią podstawówkę –  do czteroletnich liceów, pięcioletnich techników i trzyletnich branżówek.

Strajk zawieszony

Od poniedziałku nauczyciele będą normalnie pracować. Decyzję o zawieszeniu strajku przekazał przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. –W porozumieniu z uczniami i rodzicami podjęliśmy decyzję o zawieszeniu strajku. Dajemy czas premierowi do września – stwierdził związkowiec.

Oznacza to, że matury odbędą się zgodnie z planem i najprawdopodobniej bez żadnych komplikacji

comments powered by Disqus