Ruszyło głosowanie w budżecie obywatelskim. Do wyboru aż 430 pozycji

Mapa projektów fot. LoveKraków.pl
Dziś ruszyło głosowanie w V edycji budżetu obywatelskiego Krakowa. W tym roku lista zadań do wyboru obejmuje aż 430 pozycji – krakowianie mogą wybierać spośród 307 projektów dzielnicowych i 123 ogólnomiejskich. Głosy można oddawać do 30 czerwca na trzy sposoby: w domu przez internet, w stacjonarnych punktach głosowania oraz w mobilnych punktach głosowania, które będą się pojawiać podczas miejskich i dzielnicowych imprez plenerowych.

Przypominamy, że głosować może każdy mieszkaniec Krakowa (nie trzeba być zameldowanym), który w dniu oddania głosu ukończył 16 lat. Dotyczy to także cudzoziemców mieszkających w Krakowie, którzy nie posiadają numeru PESEL. Aby zachęcić obcokrajowców do udziału w głosowaniu, miasto przygotowało materiały informacyjne w wersjach wielojęzycznych: po angielsku, niemiecku, ukraińsku i rosyjsku. 

Podobnie jak w ubiegłym roku, głosy można oddawać tradycyjnie, czyli na papierowej karcie do głosowania, oraz przez internet na platformie budzet.krakow.pl. Aby zagłosować on-line, należy się zalogować do platformy internetowej i podać swoje dane: imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL, numer telefonu komórkowego oraz adres e-mail.

Oprócz stacjonarnych punktów głosowania głos w ramach budżetu obywatelskiego można oddać również w mobilnych punktach głosowania, które uruchamiane będą m.in. podczas Pikników Krakowskich oraz wybranych imprez plenerowych organizowanych przez dzielnice i miejskie jednostki organizacyjne. W specjalnie przygotowanych strefach obywatelskich prezentowane będą dotychczas zrealizowane projekty, tam też tegoroczni wnioskodawcy będą mogli promować swoje pomysły. Specjalnie oznaczone miejsca do głosowania będzie można również znaleźć podczas festynów z okazji święta dzielnic.

Zagłosować można na stronie internetowej: www.budzet.krakow.pl

Na terenie Krakowa uruchomione zostały stacjonarne punkty głosowania, m.in.:
  • w wybranych lokalizacjach Urzędu Miasta Krakowa (przy ul. Wielickiej 28A, al. Powstania Warszawskiego 10, os. Zgody 2),
  • w Punktach Obsługi Mieszkańca w CH Serenada, Galerii Bronowice oraz CH Bonarka,
  • w siedzibach Rad Dzielnic,
  • w wybranych instytucjach kultury, tj. filiach Biblioteki Kraków oraz domach kultury,
  • w lokalach Programu Aktywności Lokalnej.