Rząd wstrzymuje transport 330 tys. szczepionek dla „grupy zero”. Powodem decyzja Pfizera

Michał Dworczyk - szef Kancelarii Premiera

– Od północy, 15 stycznia, kiedy ruszyła rejestracja dla seniorów powyżej 80. roku życia, na konkretne terminy szczepień zarejestrowało się 280 tys. osób. Deklarację udziału w szczepieniach zgłosiło ponad 1, 1 mln osób – powiedział w sobotę Michał Dworczyk. Szef Kancelarii Premiera poinformował, że z powodu decyzji firmy Pfizer zmianie ulega harmonogram szczepień dla „grupy zero”.

W piątek firma Pfizer poinformowała o czasowym zmniejszeniu dostaw do krajów Unii Europejskiej szczepionki.

– Zmniejszone dostawy będą miały miejsce najprawdopodobniej w terminie pomiędzy 18 a 25 stycznia. Natomiast do tej pory ani my, ani Komisja Europejska nie otrzymaliśmy zaktualizowanego harmonogramu dostaw. W związku z tym podjęliśmy działania, które mają zabezpieczyć dalszy proces szczepień – mówił podczas konferencji prasowej Dworczyk.

Szef Kancelarii Premiera zapewnił, że wszystkie osoby, które otrzymały pierwszą dawkę szczepionki, na pewno otrzymają drugą. Seniorzy powyżej 70. roku życia mają rozpocząć szczepienia zgodnie z planem - od 25 stycznia. Nie zmieniły się również plany dotyczące rejestracji. Obecnie taką możliwość mają seniorzy powyżej 80 roku życia, od 22 stycznia rusza rejestracja osób powyżej 70 roku życia.

Transport wstrzymany

Zmianie ulegają jednak plany dotyczące przyszłego tygodnia.

– Planowaliśmy, że 50 tys. szczepionek pojedzie do punktów, które mają wykonać drugie szczepienie. Tutaj bez zmian. 120 tys. szczepionek miało pojechać na pierwsze szczepienie do DPS-ów, tu też nic się nie zmienia. Natomiast do szpitali węzłowych na szczepienia grupy „0” miało wyjechać 330 tys. szczepionek na pierwsze szczepienie. Zdecydowaliśmy się wstrzymać ten transport do momentu, kiedy firma Pfizer prześle nam dokładny harmonogram dostaw do Polski – zaznaczył Dworczyk.

Będą opóźnienia

Michał Kuczmierowski, szef Agencji Rezerw Materiałowych powiedział, że szczepienia „grupy zero” będą nieco opóźnione, ponieważ wszystkie zamówienia na szczepionki dla tej grupy zostały czasowo wstrzymane.

– Poprosimy szpitale, aby po naszym komunikacie mogły składać kolejne zamówienia. Oczekujemy komunikatu od firmy Pfizer – mówił Kuczmierowski.- Już dziś przygotowujemy wysyłkę do DPS-ów na szczepienia drugą dawką. Te dostawy będą w poniedziałek. Jesteśmy w kontakcie ze szpitalami węzłowymi. To nasz wspólny cel, by jak najszybciej szczepienia „grupy zero” przeprowadzić – dodał.

 

News will be here