Samorządowcy porozmawiają o nowoczesnym urzędzie

Ubiegłoroczna edycja Krajowego Kongresu Sekretarzy fot. Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej

Co zrobić, by stworzyć profesjonalny i nowoczesny urząd? Samorządowcy, eksperci i przedstawiciele ministerstw będą na ten temat rozmawiać podczas Krajowego Kongresu Sekretarzy. Odbędzie się on w Krakowie w ostatnich dniach maja.

Wydarzenie organizuje Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, wraz z Forami Sekretarzy samorządów z całego kraju. Po raz pierwszy od wielu lat to coroczne, ogólnopolskie wydarzenie, odbędzie się w naszym regionie.

Forum Sekretarzy Samorządów Polski Południowej jest jedną z najstarszych i najliczniejszych organizacji tego typu w Polsce. Od 25 lat skupia urzędników stanowiących trzon kierownictwa urzędów i odpowiadających za ich funkcjonowanie. – W ramach kongresu zapraszamy sekretarzy z całego kraju do Krakowa, aby pokazać dorobek samorządów małopolskich, stworzyć okazję do merytorycznej dyskusji we wspólnocie praktyków, a także pole do wymiany doświadczeń i konsolidacji profesjonalistów ze środowiska samorządowego wokół najważniejszych spraw – tłumaczy Bożena Pietras-Goc, dyrektor FRDL Małopolskiego Instytutu Samorządu Terytorialnego i Administracji.

Cyfryzacja i nowoczesność

Kongres potrwa od 29 do 30 maja. Pierwszy dzień będzie poświęcony przede wszystkim tematyce cyfryzacji. Podczas sesji plenarnych uczestnicy poznają m.in. plany Ministerstwa Cyfryzacji i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dotyczące informatyzacji usług publicznych i cyberbezpieczeństwa. Przedstawiciele samorządów przedstawią swoje osiągnięcia w tej dziedzinie, a eksperci – wnioski z prowadzonych na ten temat badań. Dyskusję panelową na zakończenie pierwszego dnia spotkania poprowadzi dr hab. Jarosław Flis, socjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Drugi dzień upłynie pod hasłem „Profesjonalny i nowoczesny urząd gwarancją rozwoju regionu”. Podczas sesji panelowych głos oddany zostanie przede wszystkim samym sekretarzom, którzy zaprezentują doświadczenia ze swoich urzędów. Na temat dialogu społecznego i znaczenia partycypacji porozmawiają przedstawiciele Instytutu Socjologii UJ. W spotkaniu weźmie też udział przedstawiciel Ministerstwa Spraw Zagranicznych, który poprowadzi dyskusję o etykiecie i protokole dyplomatycznym.

Swoim patronatem wydarzenie objęli m.in. Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Prezydent Miasta Krakowa. LoveKraków.pl jest patronem medialnym kongresu.

Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć na stronie kongressekretarzy.pl.

comments powered by Disqus