Samorządowcy porozmawiają o nowoczesnym urzędzie

Ubiegłoroczna edycja Krajowego Kongresu Sekretarzy fot. Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej

Co zrobić, by stworzyć profesjonalny i nowoczesny urząd? Samorządowcy, eksperci i przedstawiciele ministerstw będą na ten temat rozmawiać podczas Krajowego Kongresu Sekretarzy. Odbędzie się on w Krakowie w ostatnich dniach maja.

Wydarzenie organizuje Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, wraz z Forami Sekretarzy samorządów z całego kraju. Po raz pierwszy od wielu lat to coroczne, ogólnopolskie wydarzenie, odbędzie się w naszym regionie.

Forum Sekretarzy Samorządów Polski Południowej jest jedną z najstarszych i najliczniejszych organizacji tego typu w Polsce. Od 25 lat skupia urzędników stanowiących trzon kierownictwa urzędów i odpowiadających za ich funkcjonowanie. – W ramach kongresu zapraszamy sekretarzy z całego kraju do Krakowa, aby pokazać dorobek samorządów małopolskich, stworzyć okazję do merytorycznej dyskusji we wspólnocie praktyków, a także pole do wymiany doświadczeń i konsolidacji profesjonalistów ze środowiska samorządowego wokół najważniejszych spraw – tłumaczy Bożena Pietras-Goc, dyrektor FRDL Małopolskiego Instytutu Samorządu Terytorialnego i Administracji.

Cyfryzacja i nowoczesność

Kongres potrwa od 29 do 30 maja. Pierwszy dzień będzie poświęcony przede wszystkim tematyce cyfryzacji. Podczas sesji plenarnych uczestnicy poznają m.in. plany Ministerstwa Cyfryzacji i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dotyczące informatyzacji usług publicznych i cyberbezpieczeństwa. Przedstawiciele samorządów przedstawią swoje osiągnięcia w tej dziedzinie, a eksperci – wnioski z prowadzonych na ten temat badań. Dyskusję panelową na zakończenie pierwszego dnia spotkania poprowadzi dr hab. Jarosław Flis, socjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Drugi dzień upłynie pod hasłem „Profesjonalny i nowoczesny urząd gwarancją rozwoju regionu”. Podczas sesji panelowych głos oddany zostanie przede wszystkim samym sekretarzom, którzy zaprezentują doświadczenia ze swoich urzędów. Na temat dialogu społecznego i znaczenia partycypacji porozmawiają przedstawiciele Instytutu Socjologii UJ. W spotkaniu weźmie też udział przedstawiciel Ministerstwa Spraw Zagranicznych, który poprowadzi dyskusję o etykiecie i protokole dyplomatycznym.

Swoim patronatem wydarzenie objęli m.in. Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Prezydent Miasta Krakowa. LoveKraków.pl jest patronem medialnym kongresu.

Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć na stronie kongressekretarzy.pl.