Samorządowiec i była tenisistka z tytułami Małopolanina Roku 2018

J. Majchrowski z kartykaturą fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i była tenisistka Agnieszka Radwańska zostali uhonorowani tytułem Małopolanin Roku 2018 przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski. Sportsmenka nie przyjechała na rozdanie nagród, nie było też jej przedstawiciela.

Jacek Majchrowski jest pierwszym samorządowcem, któremu przypadł ten tytuł. Kazimierz Barczyk, przewodniczący stowarzyszenia, wymieniał jego zasługi na polu naukowym i samorządowym.

Samorząd wolny od polityki

– Jako wojewoda zdecydował o przeniesieniu grobów radzieckich żołnierzy spod Barbakanu na cmentarz Rakowicki. Wydawało się, że będą nam grozić duże sankcje, decyzja wymagała odwagi – mówił Barczyk.

Dalej wymieniał jego sukcesy samorządowe, w tym budowę Tauron Areny i Centrum Kongresowego ICE. Podkreślał, że w listopadzie 2018 roku został wybrany na pięcioletnią kadencję prezydenta Krakowa.

– Czuję się bardzo zaszczycony. To bardzo dobry znak, że tytuł został nadany samorządowcowi. Nagroda jest aprobatą dla myślenia o samorządzie bez polityki. Przez 16 lat mojej prezydentury były rządy od lewicy do skrajnej prawicy. Zawsze udawało mi się ze wszystkimi współpracować – unikać konfliktów i rozwiązywać problemy – mówił prezydent w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Na koniec zażartował, że zobowiązuje się iść tą samą drogą przez kolejne 9,5 roku, bo na tyle pozwala mu obecna ustawa o samorządzie. – Ale nie będzie tak źle – mówił rozbawiony.

Bez Radwańskiej

Nagrodę miała odebrać również Agnieszka Radwańska. Krakowianka, która jesienią postanowiła zakończyć karierę tenisistki, nie przyjechała na rozdanie nagród. Zabrakło również jej przedstawiciela.

– "Taniec z gwiazdami ją wciągnął" – komentował Barczyk, nawiązując do występów 30-latki w telewizyjnym show.

Być może wyróżnienie odbierze 21 maja. Na ten dzień w Kraków Arenie planowany jest jej benefis. W programie przewidziane zostały m.in. występy muzyczne, materiały wideo dotyczące kariery tenisistki oraz opowieści gości na temat polskiej gwiazdy tenisa, które do tej pory nie były znane. W imprezie (bilety są już w sprzedaży) wezmą udział dwie przyjaciółki Radwańskiej z kortu, zawodniczki polskiego pochodzenia: Angelika Kerber i Karolina Wozniacka.

Małopolanie Roku 2018 otrzymali także swoje karykatury. W ramach uroczystości przyznano także tytuły Człowieka Roku 2018. Federacja Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP profesorom Andrzejowi Białasowi i Michałowi Kleiberowi.

comments powered by Disqus