Seanse, koncerty i silent disco. Przy Galerii Kazimierz rozłoży się Miasteczko Festiwalowe

Miasteczko Festiwalowe FMF, 2019 r. fot. Robert Słuszniak/mat. prasowe FMF

Trwa 16. edycja Festiwalu Muzyki Filmowej. W ramach wydarzenia przed Galerią Kazimierz zostanie otwarte Miasteczko Festiwalowe. W programie seanse na wielkim ekranie, koncerty, spotkania z twórcami i silent disco.

Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie to jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych muzyce tworzonej na potrzeby kina. Tegoroczna edycja przebiega pod hasłem „Out of Space”, a w pozaziemską podróż zabiorą publiczność utwory z takich filmów jak „Avatar: Istota wody”, „Solaris” czy „E.T.”.

– Festiwal Muzyki Filmowej poza koncertami to również szereg innych wydarzeń, w tym bardzo ważne Forum Audiowizualne FMF, które umożliwia spotkania artystów, dziennikarzy i ekspertów – mówi Carolina Pietyra, dyrektorka Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Seanse, koncerty i silent disco

W ramach wydarzeń towarzyszących w piątek wieczorem (26 maja) przed Galerią Kazimierz rozłoży się Miasteczko Festiwalowe. Przez cały weekend będzie można uczestniczyć w rozmowach z twórcami, koncertach czy seansach na wielkim ekranie.

– Przy Miasteczku Festiwalowym jest taka przestrzeń, w ramach której zapraszamy wszystkich mieszkańców do tego, żeby doświadczać seansów filmowych, spotykać się z niezwykłymi kompozytorami, ale też brać udział w ciekawych wydarzeniach powiązanych z tematem „Out of Space” – tłumaczy Carolina Pietyra.

W Miasteczku Festiwalowym zagości m.in. Simon Franglen (autor muzyki do filmu „Avatar: Istota wody”) oraz Patrick Doyle (twórca ścieżki dźwiękowej do „Harry'ego Pottera i Czary Ognia”). Na plenerowej scenie pojawią się zaś takie zespoły jak Dirty Horns, Brass Riders i Marimbazzi Duo. Nie zabraknie również seansów pod gołym niebem. W sobotę o godz. 20:00 widzowie będą mogli zobaczyć film „Grawitacja”.

– W ramach festiwalu teren galerii będzie miejscem spotkań dla miłośników rozrywki i kultury, w szczególności muzyki. W Miasteczku Festiwalowym swoją przestrzeń odnajdą osoby w każdym wieku – nie zabraknie propozycji dla najmłodszych. Zadbamy również o ciało poprzez jogę i taniec. A wszystko na świeżym powietrzu, w otoczeniu historycznej architektury – podkreśla Beata Jankowska, dyrektor Galerii Kazimierz.

Finałowym wydarzeniem będzie silent disco, które zaplanowano na niedzielę 28 maja. Ze względu na ograniczoną liczbę słuchawek konieczne jest pobranie bezpłatnej wejściówki.

Odkrywanie świata muzyki filmowej

Dla fanów kina i ścieżek dźwiękowych przygotowano także Forum Audiowizualne FMF (25–28 maja).

– To przestrzeń służąca dzieleniu się wiedzą i tworzeniu innowacji, a zarazem okazja do zaglądania za kulisy wielkich produkcji. Do szerokiej publiczności skierowane są panele dyskusyjne i spotkania z cenionymi kompozytorami i kompozytorkami jak Steven Price (nagrodzony Oscarem za ścieżkę dźwiękową do „Grawitacji”), Nainita Desai (autorka muzyki filmowej, telewizyjnej i do gier wideo) czy Gary Marlowe (multiinstrumentalista, którego usłyszymy na koncercie muzyki przestrzennej Echoes of Space) – wyjaśnia Michael Łyczek, dyrektor ds. programowych KBF.

Program Forum Audiowizualnego FMF w dużej mierze poświęcony jest dziedzictwu Jana A.P. Kaczmarka, jednego z najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej, nagrodzonego Oscarem za muzykę do „Marzyciela”.

W ramach Forum odbędzie się także premiera albumu Wojtka Urbańskiego, który zaprezentuje kompozycje powstałe w ramach futurystycznego, interaktywnego projektu Everdome Metaverse. W zeszłym roku kompozytor otrzymał nagrodę Polska Ścieżka Dźwiękowa Roku 2021 za muzykę do filmu „Hiacynt”.

News will be here