Senator chce konsultacji społecznych w sprawie remontu parku

Park Bednarskiego fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Senator Platformy Obywatelskiej Bogdan Klich chce, aby prezydent Krakowa w trybie pilnym zorganizował konsultacje społeczne w sprawie przebudowy parku Bednarskiego.

Przypominajmy, że Zarząd Zieleni Miejskiej rozpisał przetarg na wykonanie remontu zabytkowego parku im. Bednarskiego. Umowa z wykonawcą nie została jeszcze podpisana, ponieważ inna firma ubiegająca się o zlecenie, zaskarżyła rozstrzygnięcie do Krajowej Izby Odwoławczej.

Projekt budzi kontrowersje

Projekt przebudowy parku budzi duże kontrowersje wśród części mieszkańców Krakowa oraz aktywistów skupionych wokół „Akcji Ratunkowej dla Krakowa”, którzy w ten weekend pikietowali w parku. Teraz w sprawę postanowił zaangażować się senator Bogdan Klich.

W poniedziałek polityk przesłał do Jacka Majchrowskiego list, w którym stwierdził, że zgodnie z informacjami prasowymi, rewitalizacja parku budzi duże zainteresowanie ze strony mieszkańców przede wszystkim pod kątem zakresu prac. – Wnioskuję o przeprowadzenie konsultacji społecznych w trybie pilnym – dodaje Klich.

Przypomina, że dyskusja wobec zamierzeń inwestycyjnych miasta rozgorzała w połowie kwietnia, kiedy podczas organizacji przetargu przez ZZM okazało się, że park będzie ogrodzony, a przy skałach stanie długi na kilometr płot.

– Niestety mimo składanych publicznie deklaracji, że projekt ulegnie zmianie, został rozpisany przetarg bez żadnych postulowanych przez mieszkańców zmian – podkreśla Bogdan Klich. Prosi również prezydenta o wstrzymanie wycinki drzew.

ZZM modyfikuje projekt

Urzędnicy Zarządu Zieleni Miejskiej tłumaczą, że na tym etapie nie mogą zgodnie z prawem podjąć wiążących decyzji w sprawie zmian w projekcie, ponieważ trwa ciągle postępowanie przetargowe. Firmy zgłosiły się do przetargu obejmującego konkretny, opisany w dokumentacji, zakres prac i zmiana zasad w trakcie gry nie jest możliwa.

– Ograniczenie prac, zgodnie z przepisami o zamówieniach publicznych, będzie możliwe do wprowadzenia dopiero po rozstrzygnięciu przetargu – twierdzą pracownicy ZZM. Dodają, że są w kontakcie z radą dzielnicy XIII, aby rewitalizacja parku spełniła oczekiwania większości mieszkańców Podgórza.

W ZZM słyszymy, że senator nie musiał apelować o wstrzymanie wycinki drzew, ponieważ żadne prace nie zostały zlecone.

comments powered by Disqus