Skład Solny stanie się „Planetą Lem”. Duża inwestycja z myślą o literaturze

XVIII-wieczny magazyn stojący w pobliżu placu Bohaterów Getta za kilka lat ma być krakowskim centrum literatury i języka. Zabytek zostanie zrewitalizowany, a obok niego powstanie nowy obiekt lub obiekty. Jak to miejsce będzie dokładnie wyglądać, pokaże konkurs architektoniczny, który właśnie dziś został oficjalnie ogłoszony.

Miasto ma tu do dyspozycji działkę o powierzchni ok. jednego hektara. To wystarczająco dużo, by nie tylko wybudować nowy obiekt, ale też zająć się aranżacją przestrzeni wokół niego.

Sam Skład Solny, będący pod opieką konserwatora, zostanie odnowiony i na nowo zaaranżowany, natomiast po stronie wschodniej, a więc bliżej torów kolejowych, planowana jest jego rozbudowa.

Koncepcję całego przedsięwzięcia ma wyłonić międzynarodowy konkurs architektoniczny. Przewodniczącym jury będzie znany krakowski architekt Piotr Lewicki, ale w gronie tym znajdą się też osoby spoza Krakowa m.in. Alberto Veiga, autor budynku szczecińskiej filharmonii, która stała się architektoniczną ikoną. Architekci muszą w „Planecie Lem” zaplanować m.in. aulę, pracownie multimedialne i sale wystawowe.

– Bardzo ważną kwestią, co podkreślamy w zapisach konkursu, jest teren zielony wokół budynku – zwraca uwagę Izabela Helbin, szefowa Krakowskiego Biura Festiwalowego.

To miejsce będzie żyło

„Planeta Lem” ma być częścią działań miasta zmierzających do promocji literatury i czytelnictwa. – Będzie pełniła kilka, jeśli nie kilkanaście funkcji. Główną funkcją będą ekspozycje poświęcone twórczości Lema, ale nie tylko – również językowi, komunikacji, po prostu literaturze – tłumaczy Helbin.

Budynek ma być miejscem realizacji dużych festiwali literackich, ale też małych spotkań z wydawcami i twórcami. Będzie tam księgarnia i kawiarnia. – Chcemy, by mieszkańcy mogli tam przyjść, poczytać książkę, dowiedzieć się czegoś o Lemie. Chcemy stworzyć taki „dom dla literatury”, dla wydarzeń, które już dzieją się w Krakowie, a jest ich blisko sześćset. Jestem przekonana, że to miejsce będzie żyło – ocenia.

Zapewnia równocześnie, że to nie oznacza przeniesienia na Zabłocie wydarzeń rozsianych po całym mieście. Chodzi o dopełnienie dotychczasowej oferty Krakowa i zapewnienie nowoczesnego, funkcjonalnego zaplecza.

Wyniki w marcu

Konkurs zostanie rozstrzygnięty w marcu przyszłego roku. Wcześniej, bo w listopadzie, do drugiego etapu ma przejść kilka wybranych propozycji. Całość prac ma się zakończyć w 2022 roku.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze
comments powered by Disqus