Słodko-gorzka komedia o miłości na deskach Teatru Variete. Premiera „Do dwóch razy sztuka” [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W sobotę na deskach Teatru Variete premiera spektaklu „Do dwóch razy sztuka” z Barbarą Kurdej-Szatan i Michałem Staszczakiem w rolach głównych. To wzruszająca historia byłego małżeństwa, które spotyka się przypadkiem pięć lat po rozwodzie.

„Do dwóch razy sztuka” to słodko-gorzka komedia na dwoje aktorów autorstwa dramaturga Barry’ego Creytona. Prapremiera przedstawienia miała miejsce we wrześniu 1987 roku w Ensamble Theatre w Sydney. Już w sobotę, 21 stycznia, spektakl zostanie zaprezentowany w krakowskim Teatrze Variete.

– Spodobało mi się przede wszystkim to, że mogę na tej scenie pokazać, że aktorzy, którzy kojarzą się głównie z musicalami, ot tak potrafią zagrać genialne dramatyczne postaci. Poza tym możemy pokazać, że oni śpiewają i zaprezentować, co znaczy Teatr Variete, bo występują w nim na scenie fantastyczni aktorzy, którzy mają fantastyczne rzemiosło – mówi Janusz Szydłowski, dyrektor Teatru Variete.

Wzruszająca historia dwójki ludzi

Spektakl „Do dwóch razy sztuka” reżyseruje Anna Gryszkówna. To opowieść o kobiecie i mężczyźnie, którzy nie mogą bez siebie żyć, jednocześnie nie potrafiąc ze sobą żyć.

– Bardzo lubię historie, które dotyczą każdego z nas, w których my, jako widzowie, możemy się przejrzeć i czegoś o sobie dowiedzieć. Mam wrażenie, że w przypadku „Do dwóch razy sztuka” jest taki smakołyk w postaci pięknej historii o dwojgu ludziach, którzy pięć lat po rozwodzie zupełnie przypadkiem spotykają się w restauracji i cała relacja między nimi, to uczucie, które im towarzyszyło, wybucha na nowo ze zdwojoną siłą. To tak jak w życiu, kiedy spotyka nas druga szansa – opowiada Anna Gryszkówna.

„Do dwóch razy sztuka” iskrzy od brawurowych dialogów, ciętych ripost, niefortunnych przypadków i zachowań. A wszystko to ujęte jest w zabawnym tonie.

– Ten tekst daje ogromne możliwości aktorom. Od śmiechu poprzez wzruszenie, rodzaj komediowości przez przepiękne piosenki, które oni wykonują. Mamy całą paletę talentu aktorskiego, gdzie przez dwie godziny dwoje ludzi trzyma widza w napięciu i nie pozwala mu oderwać oczu i uszu od tego, co się między nimi dzieje. Jest to historia niezwykle wzruszająca i mam wrażenie, że widzowie w różnych momentach będą odnajdywać rzeczy, które ich dotyczą, które im się w życiu wydarzyły – wyjaśnia reżyserka spektaklu.

Ona, on i Nowy Jork

W głównych rolach wystąpią Barbara Kurdej-Szatan oraz Michał Staszczak, znani widzom Teatru Variete jako Roxie Hart i Billy Flynn z musicalu „Chicago” w reżyserii Wojciecha Kościelniaka.

– Historia jest o miłości, a miłość jak wiemy jest różna: piękna, skomplikowana, trudna, wybuchowa, powoduje rozpacze, powoduje uniesienia i to wszystko mamy do przekazania – tłumaczy Barbara Kurdej-Szatan, odtwórczyni roli Alexandry. – Wszystko jest skupione na nas, jesteśmy sami na tej scenie, więc pracy było bardzo dużo, tekstu do nauczenia również, ale też wypracowania, by trzymać cały czas widza w napięciu, co jest naprawdę trudne – dodaje aktorka.

Tłem całej historii jest Nowy Jork, na ulice którego przeniosą widzów nie tylko kostiumy, scenografia i światło, ale też muzyka. Ze sceny wybrzmią standardy klasyki amerykańskiego jazzu i muzyki rozrywkowej w zupełnie nowych aranżacjach. Utwory w opracowaniu Michała Lamży wykona na żywo pięcioosobowy zespół pod kierownictwem Olega Sznicara.

Premiera spektaklu „Do dwóch razy sztuka” już 21 stycznia o godz. 18:00. Przedstawienie będzie można zobaczyć także 22 stycznia, 21 i 22 lutego, 14 i 15 marca oraz 18 i 19 kwietnia.