Smog nie na żarty. CZK: włączyć oczyszczacze i założyć maski

Archiwum fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Według Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska dzisiaj może zostać przekroczony poziom alarmowy. Oznacza to, że średniodobowa wartość stężenia pyłów PM 10 może przekroczyć 150 µg/m3.

Minusowe temperatury i brak wiatru przyczyniają się do gromadzenia zanieczyszczeń na terenie miasta. Jak informują służby odpowiedzialne za ochronę środowiska, przyczyn tego stanu rzeczy jest kilka.

Są to przede wszystkim emisje związane z intensywnym ruchem drogowym, szczególnymi warunkami rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń oraz niekorzystnymi warunkami meteorologicznymi (brak wiatru, inwersja termiczna).

Również sobota może upłynąć pod znakiem czerwonych wskaźników na mapach pokazujących stężenia szkodliwych substancji w powietrzu.

Lepiej zostać w domu

Dzieci, młodzież, osoby starsze i z ze schorzeniami układu oddechowego czy krwionośnego powinny ograniczyć długie spacery i aktywność fizyczną na zewnątrz. A jak musi wyjść, to lepiej założyć maskę antysmogową. Jeśli ktoś posiada w mieszkaniu oczyszczacz powietrza, powinien go włączyć.

Szkoły i przedszkola powinny ograniczyć aktywność dzieci i młodzieży na zewnątrz. Szpitale mają zachować gotowość na możliwość przyjęcia większej liczby osób z problemami związanymi z oddychaniem czy niewydolnością krążenia.

Jednostki oświatowe i opiekuńcze powinny: ograniczyć aktywność dzieci i młodzieży na zewnątrz. – Do mieszkańców obszaru apeluje się o korzystanie z komunikacji zbiorowej, pieszej, rowerowej lub wspólnych dojazdów zamiast indywidualnych podróży samochodem – informuje dyżurny CZK Miasta Krakowa.

comments powered by Disqus