Smog w Krakowie. W piątek komunikacją miejską pojedziemy za darmo

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Średnie stężenie szkodliwego pyłu PM10 przekroczyło w czwartek 150 mikrogramów na metr sześcienny. W związku z tym w piątek 25 listopada za darmo komunikacją miejską mogą podróżować kierowcy, którzy będą mieli przy sobie ważny dowód rejestracyjny samochodu oraz tyle osób, ile miejsc jest wpisanych w dokumencie.

Za darmo komunikacją po Krakowie oraz tam, gdzie dojeżdża MPK, możemy podróżować od północy do godziny 23:59 w piątek, po spełnieniu powyższych warunków. Dowód rejestracyjny nie musi być wydany w naszym mieście.

Brak wiatru i zjawisko inwersji sprawiły, że południowa i zachodnia Polska zmaga się z dużym zanieczyszczeniem powietrza. Sytuacja ma poprawić się w godzinach popołudniowych w piątek.

Od jesieni tego roku przy decyzji o wprowadzeniu darmowej komunikacji brane pod uwagę są dwie średnie. Jedna dłuższa - liczona z 16 godzin (od godz. 1 do 16), a druga – z 10 godzin (od 12 do 22). – Chodzi o to, by objąć monitoringiem dwa szczyty komunikacyjne – ten poranny oraz popołudniowy, po którym mieszkańcy wracają do domów i rozpalają piece węglowe. Występuje wtedy dynamiczny wzrost zanieczyszczeń – tłumaczy Witold Śmiałek, doradca prezydenta ds. jakości powietrza.

 

 

comments powered by Disqus