Smok Smoków 2019 dla Caroline Leaf

Kadr z filmu "Przemiana Pana Samso" fot. Materiały Prasowe

W tym roku Rada Programowa Krakowskiej Fundacji Filmowej postanowiła uhonorować nagrodą Smoka Smoków Caroline Leaf, północnoamerykańską interdyscyplinarną artystkę, która wypracowała sobie szczególne miejsce wśród twórców kina animowanego. Swoją decyzję uzasadnia wyjątkowym wkładem w rozwój światowej kinematografii w dziedzinie filmu animowanego.

Animacje urodzonej w 1946 roku Leaf słyną z emocjonalnych treści i charakterystycznego stylu graficznego, opartego na autorskich technikach animacyjnych. Na swoim koncie ma wiele prestiżowych nagród m.in. nominację do Amerykańskiej Nagrody Filmowej oraz Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Animacji w Ottawie za film „Ulica”. W 2017 roku otrzymała w Hollywood nagrodę Annie za całokształt twórczości.

Obecnie Leaf mieszka w Londynie, zajmując się malarstwem – tworzy obrazy olejne i akwarele. – Jestem zaszczycona i wzruszona otrzymaniem tej nominacji od Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Od wielu lat czuję głęboką więź z festiwalem, w którym miałam okazję wielokrotnie uczestniczyć. To także wielkie wyróżnienie znaleźć się w tak znamienitym gronie dotychczasowych laureatów nagrody Smoka Smoków – podkreśla artystka.

Nieoceniony wkład

Kapituła nagrody przyznała nagrodę Caroline Leaf za wyobraźnię i inwencję plastyczną, uruchamiane dla opowiedzenia w nowy sposób klasycznych fabuł i dramatów ludzkości. – Po drugie, za wynalazczość w zakresie tworzywa, w szczególności za prekursorską animację z piasku i malowania na szkle. Po trzecie, za otwartość na wiele różnorodnych kultur – uzasadnia wybór tegorocznej laureatki przewodniczący Rady Programowej, krytyk i prof. Tadeusz Lubelski.

Oficjalne wręczenie nagrody Smoka Smoków odbędzie się 27 maja, podczas 59. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Ponadto, w programie Festiwalu w ramach retrospektywy, znajdzie się wiele niezapomnianych dzieł artystki, m.in. „Metamorfoza pana Samsy”, nominowana do Oscara „Ulica”, nagrodzony w Annecy film animowany „Dwie siostry” czy urocza animacja zrealizowana techniką piaskową, która zdobyła uznanie na międzynarodowych festiwalach i przyniosła Caroline Leaf nominację do nagrody BAFTA – „Sowa, która poślubiła gęś: Legenda eskimoska”. Tradycyjnie także laureatka nagrody Smoka Smoków poprowadzi master class.

comments powered by Disqus