W ten weekend smoki opanują Kraków. Przed nami widowisko plenerowe nad Wisłą i parada ulicami Starego Miasta

Podczas Wielkiej Parady Smoków nie zabraknie smoczego widowiska pod Wawelem fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Już w ten weekend smoki z różnych stron świata opanują Kraków. Przed nami 19. Wielka Parada Smoków.

W tym roku motyw przewodni to „W 40 smoków dookoła świata”. Jeśli ktoś chce zobaczyć niezwykłe plenerowe widowisko nad Wisłą, paradę przemierzającą ulice Starego Miasta czy wziąć udział w konkursach, grach i zabawach w ramach Smoczego Pikniku Rodzinnego, niech rezerwuje czas od 1 do 2 czerwca.

Tym razem główny temat jest parafrazą tytułu powieści Juliusza Verne’a „W 80 dni dookoła świata”.

– A 40 smoków wzięło się stąd, że w naszej dziennej paradzie idzie każdego roku właśnie taka ich liczba – mówi nam Adolf Weltschek, dyrektor Teatru Groteska.

W tym roku przez nasze miasto przejdą smoki ze wszystkich kontynentów.

– Zwiedzimy cały nasz glob – zajrzymy do Europy, Afryki, Azji czy Ameryki Południowej i zobaczymy charakterystyczne dla nich smoki. Ze względu na  tematy mieliśmy bardzo różne, egzotyczne i malownicze parady, ale takiej – można powiedzieć – „ogólnoziemskiej” jeszcze w naszym mieście nie było. W końcu w wydarzeniu udział wezmą smoki ze wszystkich kontynentów – śmieje się dyrektor Teatru Groteska.

Smoczy spektakl pod Wawelem

Podczas Wielkiego Widowiska Plenerowego u podnóża wawelskiego zamku pojawi się natomiast 15 pływających i latających stworów. Będą miały do 25 m długości i 15 m wysokości.

– Nad Wisłą szykuje się prawdziwa muzyczna podróż dookoła świata – kontynuuje nasz rozmówca.

Smokom towarzyszyć będą jak co roku sztuczne ognie, laserowe światło czy kurtyny wodne. Adolf Weltschek dodaje, że chociaż teatr ma już spore doświadczenie w organizacji Wielkiej Parady Smoków, to każda następna okazuje się nie lada wyzwaniem.

– Przygotowania do wieczornego widowiska zaczynają się już jesienią. Projektowanie, szycie… To ogromne przedsięwzięcie wymagające zaangażowania ogromnej liczby osób. Efekty tej pracy widzowie będą mogli zobaczyć nad Wisłą już 1 czerwca. Natomiast zaproszenie do udziału w dziennej paradzie gości wymaga od nas przygotowania atrakcyjnego tematu. Aby opiekunowie i uczestnicy zafascynowali się nim na tyle, aby podjąć decyzję o uczestnictwie – mówi dyrektor Teatru Groteska.

Smoki wywołują uśmiech

W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, na plenerowe widowisko znowu zawitają tłumy krakowian i turystów.

– Myślę, że niewiele – zwłaszcza ostatnio – jest w naszym życiu zdarzeń, momentów, które wyzwalają taki rodzaj sympatii – ocenia nasz rozmówca. – I uśmiechu na twarzach – a ten wywołuje zwłaszcza dzienna parada. Wieczorny pokaz jest natomiast wydarzeniem spektakularnym, znajdującym się w gronie największych w Europie widowisk plenerowych. Ta formuła, którą kiedyś wymyśliliśmy, jest nadal na tyle fascynująca i atrakcyjna, że krakowianie i turyści nadal chcą smoki oglądać. Wawel i Wisła, pirotechnika, światła, multimedia, smoki… To wszystko czyni z tego wydarzenia magiczne przedsięwzięcie i tworzy niezwykłą atmosferę – podsumowuje Adolf Weltschek.

LoveKraków.pl jest patronem medialnym Wielkiej Parady Smoków.

Program 19. Wielkiej Parady Smoków

Smoczy Piknik Rodzinny, Bulwary Wiślane przy Smoczej Jamie

1 czerwca (sobota), godz. 10:00–21:30

2 czerwca (niedziela), godz. 10:00–19:00

Wielkie Widowisko Plenerowe na Wiśle

1 czerwca (sobota), godz. 22:00, Zakole Wisły pod Wawelem

Parada Smoków

2 czerwca (niedziela), godz. 12:15–15:00

Trasa:

Planty (od strony ul. Gertrudy) - ul. Grodzka - Rynek Główny

 

 

comments powered by Disqus