Spektakl inspirowany twórczością Różewicza na deskach Teatru KTO [ZDJĘCIA]

fot. Klaudyna Schubert/mat.prasowe Teatru KTO

„ARCADIA” w reżyserii Jerzego Zonia to nowy tytuł na afiszu Teatru KTO, który we wrześniu świętuje 45-lecie swojego istnienia. Spektakl porusza zagadnienia przemijania i odchodzenia.

Teatr KTO przygotował dla widzów mocny początek nowego sezonu. Premiera „ARCADII” zbiega się bowiem z obchodami jubileuszu 45-lecia instytucji. To spektakl inspirowany twórczością poetycką Tadeusza Różewicza, w szczególności poematami „Zielona róża” i „Et in Arcadia ego”.

Jerzy Zoń, reżyser sztuki i zarazem dyrektor Teatru KTO, porusza takie kwestie jak przemijanie czy odchodzenie, zachowując przy tym odpowiedni dystans. Jest więc dowcipnie, komicznie i ironicznie.

– Zoń nakazuje nam wytężać wzrok do wszechwidzenia. W groteskowej formie demaskuje czas teraźniejszy jako wybornego mordercę przeszłości. Nieodparte poczucie tęsknoty – za światem, za sztuką, za sobą samym – towarzyszy nam od pierwszej do ostatniej sceny spektaklu, inspirowanego poezją Tadeusza Różewicza. Komicznym i tragikomicznym obrazom towarzyszy melancholijny dystans wobec przemijania – czytamy w zapowiedzi spektaklu.

Sztukę wzbogaca wyjątkowa choreografia, za którą odpowiedzialny jest Eryk Makohon. Nie brakuje także wysmakowanej muzyki. Widzowie mogą usłyszeć m.in. utwór „Rezerwa” w aranżacji Janusza Grzywacza. Jeśli chodzi o scenografię, ważnym elementem są ławki, będące symbolem tego, co pozostanie dla następnych pokoleń.

Dziś odbywa się zamknięty pokaz spektaklu „ARCADIA” połączony ze świętowaniem jubileuszu. Jednak sztukę będzie można zobaczyć także w dniach 13-15 października.

Wielkie święto Teatru KTO

Ponad 80 tytułów, około 3 mln widzów i blisko 300 zagranicznych podróży – tak prezentują się statystyki Teatru KTO, który rozpoczął swoją działalność 45 lat temu. Od tej pory prężnie działa, prezentując spektakle nie tylko na scenie, ale także na ulicy. To właśnie KTO jest organizatorem Międzynarodowego ULICA Festival, podczas którego Kraków zamienia się w wielką scenę, goszcząc najlepsze teatry uliczne z całego świata.

– Prawie pół wieku temu zebrała się grupa ludzi, która zdecydowała, że będzie budować niezależny byt teatralny w postaci Teatru KTO. Taki „rozgrzany” kolektyw twórczy udało się zachować do dziś. Zmienia się zespół, inne są czasy, ale my kontynuujemy nasze teatralne wędrowanie odkrywając coraz to nowe światy – mówi Jerzy Zoń, który piastuje urząd dyrektora Teatru KTO niezmiennie od 45 lat.