Spółka ds. igrzysk ma nową siedzibę. Ruszył konkurs na maskotę imprezy

Marcin Nowak, prezes spółki IE 2023 fot. Agata Siubijak/LoveKraków.pl

Spółka IE 2023 wynajęła prawie 600 metrów kwadratowych w biurowcu przy ulicy Życzkowskiego w Czyżynach. Do 30 września można nadsyłać prace dzieci w wieku 5-15 lat w konkursie na maskotę igrzysk, która ma pokazać charakterystykę imprezy i piękno regionu.

– Maskotka jest jednym z najważniejszych elementów wizerunkowych i komunikacyjnych przyszłorocznego wydarzenia. Oddając jej projekt w ręce najmłodszych kibiców, pokazujemy, że IE połączą nie tylko fanów sportu, ale też różne pokolenia – mówi Patrycja Czak, dyrektor marketingu i promocji w spółce IE 2023.

Prace można nadsyłać do godziny 12 30 września (regulamin dostępny na stronie ie2023.pl). Potem organizatorzy wybiorą trzy najlepsze i poddadzą ocenie użytkowników mediów społecznościowych. Na koniec zbierze się komisja, która zdecyduje o zwycięskim projekcie.

– Nie ma ograniczeń. Może to być zwierzę, postać, rzecz. Najważniejsze, by projekt pokazywał charakterystykę wydarzenia i piękno Małopolski. Autor zwycięskiej pracy, na podstawie której graficy stworzą projekt potrzebny do produkcji, w nagrodę będzie mógł wyjść z maskotką na ceremonię otwarcia igrzysk. Otrzyma też bilety VIP i nagrody rzeczowe – wyjaśnia Patrycja Czak.

Wielka stołówka na terenie MS AGH

Niedawno otrzymaliśmy potwierdzenie, że na czas igrzysk na terenie Miasteczka Studenckiego AGH zostanie stworzone miasteczko zawodnicze, co wpłynie na harmonogram roku akademickiego. Marcin Nowak, prezes spółki ds. igrzysk mówił w poniedziałek, że to przede wszystkim wielkie wyróżnienie dla uczelni. Ale rozmowy nie były łatwe. AGH długo powstrzymywała się od komentarzy w mediach, potrzebna była interwencja Ministerstwa Edukacji i Nauki.

W najgorętszym czasie w wiosce będzie przebywać nawet dziesięć tysięcy osób: trzy tysiące zawodników, osoby towarzyszące sportowcom, wolontariusze, ekipy odpowiedzialne za bezpieczeństwo, opiekę medyczną i catering. Na czas igrzysk powstanie duża tymczasowa stołówka i pralnia. Niewykluczone, że część wyposażenia pralni będzie potem służyć studentom, podobnie jak inne elementy powstałe tam na potrzeby zakwaterowania sportowców.

Kwalifikacje do IO w Paryżu

Pełny i ostateczny program mamy poznać w połowie października. Na dziś reprezentanci 48 komitetów olimpijskich z Europy (nie licząc Białorusi i Rosji, które najpewniej zostaną wykluczone z powodu konfliktu na Ukrainie) mają rywalizować w 27 sportach.

 – Co trzeci będzie miał rangę mistrzostw Europy. Z tyloma federacjami udało nam się porozumieć, by zrezygnowały z organizacji mistrzostw kosztem naszej imprezy. Prawie we wszystkich dyscyplinach stawką będzie kwalifikacja olimpijska do Paryża, a to oznacza, że przyjadą najlepsi – podkreśla Marcin Nowak.

Nowa siedziba

5 września spółka IE 2023 zaprosiła dziennikarzy na spotkanie w nowej siedzibie, w biurowcu Avia przy ulicy Życzkowskiego w Czyżynach. Pracownicy mają do dyspozycji 580 metrów kwadratowych. Wcześniej spółka korzystała wyłącznie z biurowca Fronton, bliżej centrum miasta (ulica Kamienna), gdzie za udostępnienie około 60 stanowisk pracy płaciła 85 tysięcy złotych miesięcznie.

W spółce rośnie zatrudnienie, a co za tym idzie, planuje pozyskiwać kolejne powierzchnie. – Docelowo, czyli w okresie maj-lipiec 2023, spółka będzie potrzebowała ok 180-200 stałych miejsc pracy biurowej – mówi Dawid Gleń, rzecznik IE 2023.

III Igrzyska Europejskie zaplanowane są w dniach 21 czerwca - 2 lipca 2023. Dwie poprzednie edycje odbyły się w Baku i Mińsku.