Spotkania, warsztaty, zabawy. Teatry, muzea i ośrodki kultury z ofertą dla najmłodszych obywateli Ukrainy

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Szczęśliwy zakątek dla dzieci w Bibliotece Kraków, pokoje gościnne w Muzeum Krakowa czy „Miejsca spotkań” w Ośrodku Kultury im. C.K. Norwida. Krakowskie instytucje kultury włączają się w pomoc dla ukraińskich uchodźców.

 

Poza zbiórkami potrzebnych rzeczy, udostępnianiem swoich przestrzeni czy rekrutowaniem ukraińskich pracowników, instytucje kultury pracują nad specjalną ofertą dostępną także w języku ukraińskim, obejmującą między innymi spotkania, warsztaty i zabawy dla dzieci.

W Muzeum Inżynierii Miejskiej, Nowohuckim Centrum Kultury, Centrum Kultury Podgórza, Teatrze Łaźnia Nowa oraz Domu Utopii ‒ Międzynarodowym Centrum Empatii zostały zorganizowane zbiórki potrzebnych rzeczy. Instytucje kultury pracują też nad przygotowaniem inicjatyw skierowanych do ukraińskich gości, realizowanych także w języku ukraińskim.

Teatr Łaźnia Nowa oraz Dom Utopii – Międzynarodowe Centrum Empatii

Dom Utopii – Międzynarodowe Centrum Empatii przyjął pod swój dach rodzinę, która pilnie potrzebowała pomocy i zwrócił się z apelem do ukraińskich artystów i osób związanych z teatrem szukających w naszym kraju schronienia. Zgłoszenia można wysyłać na adres: biuro@domutopii.pl, skontaktować się telefonicznie pod numerem: 12 346 27 95 lub skorzystać z komunikatorów w social mediach.

Teatr Łaźnia Nowa w odpowiedzi na wyjątkową sytuację chce udzielić wsparcia osobom, które są związane z pracą w teatrach. Teatr zatrudni oświetleniowców, montażystów, realizatorów video, garderobiane, rekwizytorów, inspicjentów. Osoby zainteresowanie proszone są o zgłoszenia na adres biuro@laznianowa.pl. Dodatkowe informacje tutaj.

„Miejsca spotkań” w Ośrodku Kultury Kraków – Nowa Huta

Dla ukraińskich rodzin, przede wszystkim z myślą o dzieciach, Ośrodek Kultury Kraków ‒ Nowa Huta przygotował inicjatywę „Miejsca spotkań”. Spotkania, warsztaty i zabawy – w języku ukraińskim – będą odbywały się w klubach:

Jędruś (os. Centrum A 6a),

Mirage (os. Bohaterów Września 26),

303 (os. Dywizjonu 303 nr 1),

Zgody (os. Słoneczne 16).

Program został opracowany od 6 do 18 marca, będzie rozszerzany i kontynuowany w miarę potrzeb. Dodatkowe informacje można znaleźć tutaj oraz tutaj. Osobą kontaktową (możliwość rozmowy w języku polskim oraz ukraińskim) jest Snizhana Chorna, tel. 573 792 966.

Pałac Potockich

W marcu rozpocznie się seria dodatkowych spotkań w ramach cyklu Literackie Chwile w Pałacu Potockich. Do uczestnictwa w spotkaniach literackich, plastycznych oraz muzycznych organizatorzy zachęcają w szczególności rodziny z dziećmi z Ukrainy. Warsztaty będą dostępne w językach polskim i ukraińskim, na miejscu będzie także tłumacz. Pierwsze zajęcia z tej serii – Literackie chwile, czyli pudełko pełne miłości (5–8 lat) – odbędą się w niedzielę, 13 marca. Inspiracją dla nich będzie książka Rękawiczka. Ukraińska bajka ludowa (Wydawnictwo Dwie Siostry, ilustracje: Romana Romanyszyn, Andrij Łesiw, tłumaczenie: Katarzyna Kotyńska). Udział w warsztatach jest bezpłatny. Dodatkowe informacje można znaleźć na profilu pałacu Potockich.

Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana

Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana organizuje opiekę dla dzieci z Ukrainy. Placówka rozpoczęła zajęcia w poniedziałek, 28 lutego i jest w stanie przyjąć maksymalnie 50 dzieci.

Opieka będzie prowadzona w najbliższym tygodniu w godz. 9.00-15.00 przy ul. Krupniczej 38.

Więcej informacji pod numerem telefonu: 12 430 00 15 wew. 211.

Biblioteka Kraków

Szczęśliwy zakątek powstanie w Filii nr 8 (ul. Brodowicza 1). Będzie on przestrzenią czytania, zabawy i rozwoju. Tu dzieci wraz z opiekunami będą mogły spędzić czas, rozwijać uzdolnienia, wziąć udział w kreatywnych spotkaniach i warsztatach ułatwiających adaptację w Krakowie.

Aktualnie prowadzona jest zbiórka literatury dziecięcej w języku ukraińskim oraz materiałów plastycznych do zajęć. Książki i materiały można przynosić do Filii nr 8 (ul. Brodowicza 1) oraz Filii nr 3 (pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 3). O szczegółach organizacji Szczęśliwego Zakątka będziemy informować na bieżąco. Zapraszamy do współtworzenia tego miejsca.

Zgłoszenia można wysyłać na adres: ukraina@biblioteka.krakow.pl oraz dzwoniąc pod nr tel. 517 377 207. Dodatkowe informacje można znaleźć tutaj.

Muzeum Krakowa

Muzeum Krakowa zaprasza obywateli Ukrainy na wszystkie swoje wystawy. Udostępniło im też swe pokoje gościnne.

Od 3 marca do odwołania Ukraińcy mogą, po okazaniu dowodu tożsamości potwierdzającego narodowość, za darmo obejrzeć ekspozycje muzealne we wszystkich oddziałach Muzeum Krakowa. W przypadku wystaw, na które niezbędne jest wcześniejsze dokonanie rezerwacji, będą wpuszczani w miarę dostępnych miejsc.

Muzeum Krakowa podjęło też decyzję o udostępnieniu posiadającym status uchodźcy obywatelom Ukrainy na pobyt czasowy dwóch pokoi gościnnych w Pałacu Krzysztofory, swej głównej siedzibie. Pokoje te zostały już wstępnie rozdysponowane.

comments powered by Disqus