Spotkania z twórcami, spacery i pokaz cosplay. Powraca święto miłośników komiksu

Krakowski Festiwal Komiksu 2022 fot. Agata Wnuk/LoveKraków.pl

Przed nami 12. Krakowski Festiwal Komiksu. W ostatni weekend marca do stolicy Małopolski zawitają fani ilustracji, animacji, komiksu i innych form narracji wizualnej. Co w programie?

Krakowski Festiwal Komiksu to największa w Polsce południowej impreza skierowana do wszystkich miłośników historii obrazkowych. Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się w dniach 24–26 marca, a atrakcji nie zabraknie także dla najmłodszych uczestników.

Weekend pełen komiksowych wrażeń

Od piątku do niedzieli będzie można wziąć udział w spotkaniach autorskich, panelach dyskusyjnych, prelekcjach, warsztatach, spacerach czy pokazach.

Nieodłącznym elementem festiwalu jest giełda wydawców, którzy specjalnie na tę okazję przygotowują premierowe publikacje. Nie zabraknie też wystaw. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia publiczność będzie mogła obejrzeć aż cztery ekspozycje, w tym pokaz z okazji 20-lecia komiksu „Tymek i Mistrz” oraz wystawę retrospektywną podsumowującą 10-lecie pracy twórczej Anny Krztoń.

– Już za pierwszym razem w wydarzenie wpisana była komiksowa giełda, na której można było kupić komiksowe nowości. Od początku też mieliśmy ambicję prezentowania wystaw festiwalowych. Pierwszą z nich była ekspozycja oryginalnych plansz z albumu „Melinda” Dagmary Matuszak i Neila Gaimana – wspomina Artur Wabik, członek Krakowskiego Stowarzyszenia Komiksowego.

Na uczestników czekają także tematyczne spacery oraz warsztaty. 12. Krakowski Festiwal Komiksu odwiedzą cosplayerzy, a zwieńczeniem kostiumowych atrakcji będzie specjalny pokaz cosplay.

Zastrzyk wiedzy

Trzonem programu każdej edycji są spotkania z twórcami z Polski i zagranicy. W tym roku w Krakowie pojawią się m.in. Paul Gravett, Ruslana Koropetska, Vira Kordoba, Ludmiła Samuś, Piotr Nowacki, Rafał Skarżycki, Jarosław Wojtasiński, Katarzyna Witerscheim, Unka Odya i Zanzim.

Podczas paneli dyskusyjnych z udziałem artystów będzie można porozmawiać na temat sytuacji komiksu w Ukrainie, polskich komiksów autobiograficznych czy kultowych serii z PRL-u. Twórcy zdradzą także wiele ciekawostek o wydawaniu komiksów niezależnych oraz tworzeniu webkomiksów.

Nie zabraknie też prelekcji. Paweł Dybała opowie o pracy tłumacza mang, Julian Jeliński z kanału „Brody z Kosmosu” w serwisie YouTube poruszy temat komiksu „Supergirl” i aktualnego uniwersum kinowego DC, a Rafał Olejko zdradzi, jak rozpocząć przygodę z profesjonalną fotografią figurkową. Publiczność będzie mogła także posłuchać twórcy internetowego pod pseudonimem „Sztywny Patyk”, który podzieli się wiedzą o wpływie komiksów na stylistykę filmową.

Wydarzenia będą odbywać się w siedzibie Fundacji Muzeum Komiksu i w Pałacu Potockich. Wszystkie festiwalowe atrakcje są darmowe.