Sprawdza się nocny system prac na drogach

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Wakacje i godziny nocne to nie przypadkowe pory na prowadzenie prac modernizacyjnych na ulicach, które stanowią ruszt komunikacyjny miasta.

– Zależy nam, aby kluczowe modernizacje ulic zostały przeprowadzone w trakcie wakacji, kiedy ruch na naszych ulicach jest zdecydowanie najmniejszy. Stąd kulminacja prac w drugiej połowie lipca oraz sierpniu. Staramy się, aby wykonywanie zadań było jak najmniej uciążliwe dla kierowców samochodów oraz osób korzystających z transportu publicznego – mówi Marcin Hanczakowski, dyrektor Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

Pierwszy duży test – Aleje

Pierwszym poważnym testem dla drogowców jest wieloetapowa modernizacja Alei Trzech Wieszczów. Zasadnicze prace, jak frezowanie oraz układanie nowej nawierzchni są prowadzone nocami, aby w ciągu dnia ekipy nie przeszkadzały kierowcom. Tym sposobem udało się już odnowić nawierzchnie jezdni na fragmentach al. Słowackiego oraz al. Mickiewicza.

Nie obeszło się jednak bez kłopotów. Jak mówi Michał Pyclik, rzecznik prasowy ZDMK w piątek rano nie udało się na czas zakończyć pracy i zaczęły się tworzyć utrudnienia. – To pokazuje, że system z nocnymi robotami jest bardzo dobrym rozwiązaniem, bo prace są prawie „niewidoczne” dla większości użytkowników dróg – tłumaczy.

W systemie nocnym drogowcy działali także na ulicy Sołtysowskiej. O to, czy prace powinny być prowadzone od zmierzchu do świtu zapytał mieszkańców na Facebooku prowadzący stronę Dzielnicy XIV Czyżyny. „Moim zdaniem super, remont idzie szybko i sprawnie, a w ciągu dnia nie ma większych utrudnień w ruchu”, „Szybko pracują, w dzień nie ma utrudnień. Będzie Sołtysowska bez dziur”, „Bardzo dobrze, prawie 2-kilometrowy odcinek wymienionej nawierzchni w 2 tygodnie” – to tylko niektóre opinie, jakie możemy przeczytać.

Drogowe domino

Teraz drogowcy działają na rondzie Matecznego, gdzie nocami wymieniają nawierzchnie na prawoskrętach. Jednak od wtorku organizacja ruchu znacznie się tu zmieni: zostanie zamknięta część ronda, która jest wykorzystywana do przemieszczania się w kierunku centrum, a ruch dwukierunkowy będzie odbywał się częścią południową. Zmienione zostaną lokalizacje przystanków autobusowych. Jak słyszymy w ZDMK, prace torowe mają być prowadzone w dzień, a drogowe w nocy, aby dodatkowo nie utrudniać życia kierowcom.

Terminy rozpoczęcia zasadniczych prac na rondzie Matecznego nie są przypadkowe. Od 4 do 7 sierpnia ekipy działały na ulicy Zakopiańskiej, gdzie na odcinku od ul. Kąpielowej do Zawiłej na jezdni w kierunku centrum pojawiła się równa nawierzchnia. Następnie od 8 sierpnia do wczoraj kontynuowali prace na jezdni w kierunku Zakopanego, aby zdążyć z pracami przed rozpoczęciem długiego weekendu oraz modernizacją ronda.

Czas na inne modernizacje

W poniedziałek (22 sierpnia) drogowcy pojawią się na ulicy Kobierzyńskiej, gdzie będą wykonywali prace bitumiczne na odcinku od ul. Rostworowskiego do Zalesie. Dziś natomiast zakończy się układanie nowej warstwy na odcinku od ul. Grota-Roweckiego do skrzyżowania z ul. Rostworowskiego, a wcześniej prowadzili prace brukarskie.

Wczoraj (w czwartek, 11 sierpnia) ekipa zaczęła działać na ul. Orlej, gdzie nową nawierzchnię zyska odcinek od ul. Księcia Józefa do Wolskiego. Prace mają potrwać do końca miesiąca, co wiąże się ze zmianami w organizacji ruchu – ulica została zamknięta, a dla pojazdów wyznaczono objazdy.

Po długim weekendzie ekipy ruszą z wymianą nawierzchni na ul. Półłanki (od Nad Drwiną do Agatowej). Trwają ustalenie dot. projektu zmian w organizacji ruchu pod kątem prac bitumicznych na ul. Herberta.News will be here