Stacja w Krzeszowicach po przebudowie. Od piątku czynne trzy perony

Stacja Krzeszowice fot. PKP PLK

Od piątku 10 lipca pasażerowie kolei na stacji w Krzeszowicach będą mogli już korzystać ze wszystkich trzech przebudowanych peronów. Dobiegająca końca modernizacja oznacza również inne zmiany: przejście podziemne zamiast kładki, wiadukt drogowy zamiast przejazdu i windy.

W Krzeszowicach są dwa nowe 200 metrowe perony dla relacji aglomeracyjnych oraz 400 metrowy peron, z którego mogą odjeżdżać wszystkie pociągi dalekobieżne. W ramach inwestycji kolejarze wymienili też tory, sieć trakcyjną i urządzenia sterowania ruchem kolejowym.

Nowe perony przygotowane są do obsługi wszystkich pasażerów. Platformy są wyższe, dzięki czemu podróżnym łatwiej wsiąść do wagonów. Długie wiaty skuteczniej chronią przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Perony wyposażone są w nowe oświetlenie i nagłośnienie. Będą zamontowane jeszcze w tym roku wyświetlacze z informacją o kursowaniu pociągów. Osobom niedowidzącym ułatwiają drogę wyraźne oznaczenia i nawierzchnia o zróżnicowanej strukturze. Na perony od ul. Daszyńskiego i Kolejowej można się dostać nowym przejściem podziemnym wyposażonym w windy.

Kładka jeszcze w trakcie

Dla mieszkańców, po wschodniej stronie stacji, przygotowywana jest kładka, która zapewni dogodną i bezpieczną komunikację w rejonie stacji i w mieście. Obiekt będzie wyposażony w windy. Mieszkańcy skorzystają z przejścia przed końcem wakacji.

Już od ubiegłego roku kierowcom i pieszym służy nowy wiadukt drogowy, wybudowany w miejscu przejazdu kolejowo-drogowego. Dzięki niemu zwiększyło się bezpieczeństwo w ruchu drogowym i kolejowym. Podróżni dzięki windom, bez względu na możliwości ruchowe, mają dogodny dostęp do peronów.

Zmodernizowana stacja w Krzeszowicach to kolejny etap przebudowy linii z Krakowa do Katowic. Podróżni mogą już korzystać z przystanków m.in. w Rudawie Balinie i krakowskich Bronowicach. Gotowe są stacje w Zabierzowie, Jaworznie Szczakowej i krakowskich Mydlnikach. Komunikację drogową ułatwiają nowe wiadukty m.in. w Krakowie, Jaworznie, Krzeszowicach i Woli Filipowskiej. Na linii wykonawcy kończą ostatnie zakresy prac.

comments powered by Disqus