Pracują nad aplikacją, która ma pomóc w leczeniu depresji

fot. KRZYSZTOF KALINOWSKI / LOVEKRAKÓW.PL

Krakowski start-up Talixo objął opieką studencką inicjatywę non-profit na rzecz zdrowia psychicznego. Celem projektu jest wprowadzenie technologii do procesu leczenia depresji.

Pomogą w leczeniu depresji

Talixo to krakowsko-berliński start-up, który stworzył aplikację do rezerwacji przejazdów taksówkami i limuzynami. Korporacje, linie lotnicze i platformy online mogą przez nią zaoferować swoim klientom i pracownikom transfery na całym świecie. Firma wspierana jest m.in. przez Deutsche Bahn.

Mimo że Talixo jest w fazie wysokiego rozwoju, postanowiło udzielić wsparcia studentom Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Programiści krakowskiego start-upu pomagają studentom w realizacji założeń „Jaksiemasz.care”, czyli projektu non-profit mającego na celu wprowadzenie technologii do procesu leczenia depresji. Spotkania studentów odbywają się w biurze Talixo, mieszczącym się w kompleksie biurowym High5ive.

Autorami inicjatywy są głównie początkujący programiści i studenci psychologii, pracujący pod opieką psychologów i pracujących w zawodzie terapeutów. Podstawowym celem aplikacji nie jest zastąpienie prawdziwej terapii, ale uczynienie terapii poznawczo-behawioralnej wygodniejszą dla terapetów, pacjentów oraz ich rodzin.

Darmowa aplikacja zawiera zestaw narzędzi do pomiaru poziomu samopoczucia i lęku, a także harmonogram aktywności dziennej i wykresy, na których będzie można zwizualizować postęp w leczeniu. Dane pacjenta są prywatne i tylko on może je edytować.

Społeczna odpowiedzialność start-upów

Krakowski start-up kieruje się koncepcją odpowiedzialności społecznego biznesu, która uwzględnia problemy społeczne oraz interesy różnorodnych środowisk. Jak twierdzi Katarzyna Wilczek z Talixo Poland, start-upy wciąż uczą się wykorzystywać swój wpływ dla celów, które wybiegają poza działania biznesowe.

– Wiele naszych koleżanek i kolegów wybrało pracę z nami, chcąc mieć wpływ na otaczającą ich rzeczywistość: zarówno w pracy, jak i poza nią – mówi Wilczek. – Naszym celem jest zapewnienie im przestrzeni do spełniania się w tym kierunku. Jednym ze sposobów, w jakie realizujemy się poza pracą, jest współpraca z Jaksiemasz.care. Pomagamy stworzyć aplikację, która wspomaga leczenie depresji. To bardzo powszechny problem w dzisiejszym świecie, o którym mówi się coraz bardziej otwarcie.

comments powered by Disqus