Stary Teatr. Na narodową scenę powraca duet Strzępka-Demirski

Spektakl „Rok z życia codziennego w Europie Środkowo-Wschodniej” fot. Stary Teatr

Wielki powrót duetu Strzępka/Demirski do Starego Teatru. W ten piątek na scenie kameralnej spektakl „Rok z życia codziennego w Europie Środkowo-Wschodniej” – pierwsza premiera sezonu 2018/2019.

O tym, jakie spektakle zobaczymy w najbliższych miesiącach na narodowej scenie, zadecydował dyrektor wraz z powołaną Radą Artystyczną, w skład której wchodzą przedstawiciele zespołu artystycznego. „Rok z życia codziennego w Europie Środkowo-Wschodniej” nawiązuje do podziałów społecznych i politycznych w Polsce. Akcja sztuki rozpoczyna się we wrześniu, a kończy tuż przed wakacjami.

– Nie ma tu jednak jednej wspólnoty. Mamy wspólnoty wynikające z klasowości i pewnego podejścia do życia. Konstrukcja sztuki opiera się na tym, że mamy tu różne głosy, które starają się tworzyć swoje głosy albo narzucać je innym. Podziały istniały w kraju od lat, ale teraz są bardziej ewidentne – komentuje Paweł Demirski, autor tekstu sztuki.

Publiczność nie zobaczy jednak konkretnych wydarzeń, bo jak przyznaje Demirski, „przygląda się zmieniającemu stosunkowi do obyczajów”.

Różne oblicza polskości

– Zawsze z niecierpliwością czekam, co Demirski ma do powiedzenia współczesnej Polsce. Jego obserwacje i diagnozy są jednymi z najciekawszych i dotkliwych spisanych dokumentów o polskości. Cieszę się, że mamy nowy tekst w Starym Teatrze, który ma ambicję opisać fenomen, jakim jest polskość – zaznacza Radosław Krzyżowski, aktor i członek Rady Artystycznej. Tym razem widzowie zobaczą go w roli księdza.

Podkreśla jednak, że „aby było to świadectwo ocierające się o prawdę, musi być to polskość złożona”. Dodaje, że w procesie geopolitycznym Polska była częścią większej struktury i nie da się oderwać naszego doświadczenia od doświadczenia krajów, które po wojnie podzieliły los Polski.

– Polskość w tym sensie jest bardzo specyficznym elementem szerszego fenomenu. Trudna do zdefiniowania, niełatwa do oceny – ocenia Krzyżowski. – Zaletą przedstawienia jest to, że drze łacha ze wszystkich. Nie ma tutaj nikogo uprzywilejowanego. Nikt nie powinien być obrażony, bo nawet jego przeciwnik został wyśmiany.

Duet powraca do Starego Teatru

W spektaklu zagrają również m.in. Anna Dymna, Dorota Segda czy Juliusz Chrząstowski. „Rok z życia codziennego…” to czwarty spektakl duetu Strzępka-Demirski na narodowej scenie. Wcześniejsze przedstawienia to „nie-boska komedia”, „triumf woli” i „Bitwa warszawska 1920”.

– W Starym Teatrze zmieniło się dużo, ale nie zmieniło wcale na lepsze. Teatr za dyrekcji Jana Klaty był moim i Moniki artystycznym domem. Trudno było się pogodzić z tym, że musimy go opuścić. Teraz ponownie robimy przedstawienie dla krakowskiej publiczności, która jest dla nas bardzo ważna – przyznaje Paweł Demirski.

 

 

comments powered by Disqus