Stomatologia w czasach zarazy. Czy jest się czego bać?

fot. Pixabay.com

Wiele osób ze względu na pandemię koronawirusa obawia się wizyt m.in. w gabinetach stomatologicznych. Czy te obawy są uzasadnione?

W gabinetach stomatologicznych wprowadzono szereg zabezpieczeń przed zakażeniem koronawirusem. Nie należy też rezygnować z wizyty u dentysty.

Jaka jest ochrona przed zakażeniem koronawirusem w gabinecie stomatologicznym?

W związku z pandemią koronawirusa stomatolodzy oprócz swojej standardowej ochrony (rękawiczki, maseczka chirurgiczna, czepek ochronny), zakładają dodatkowe rzeczy. Również recepcjoniści mają na sobie fartuch, czepek, rękawiczki i maseczki, a biurko zabudowane jest specjalną szybą.

– Stomatolog zakłada dwie maseczki: jedną specjalistyczną, grubszą z filtrem, która zmieniana jest raz na cztery godziny, a drugą zwykłą chirurgiczną, którą zmienia po każdym pacjencie – wyjaśnia właścicielka sieci gabinetów stomatologicznych Denta-Med.

Pani Beata tłumaczy, że oprócz gogli i dwóch par maseczek lekarz zakłada też przyłbice sięgającą od czubka głowy do końca brody. Ma to na celu ochronę lekarza przed zakażeniem. Dodatkowo stomatolog zakłada jednorazowy fartuch sięgający do kostek i ochraniacze na buty. Stałym wyposażeniem lekarza jest również czepek ochronny.

Co z dezynfekcją pomieszczeń?

– Po każdym pacjencie przeprowadzana jest dezynfekcja gabinetu za pomocą specjalnych lamp bakterio- i wirusobójczych – zaznacza właścicielka Denta-Med. – Takie zabezpieczenia są przyjmowane przez WHO. Dzięki nim lekarz może przyjmować pacjentów – dodaje.

Jeśli chodzi o recepcję – jest ona dezynfekowana po każdym pacjencie za pomocą płynów dezynfekujących. Wszystkie pomieszczenia są regularnie wietrzone.

Kto może wybrać się na wizytę do dentysty?

Przed umówieniem każdej wizyty dokonywana jest selekcja pacjentów. Każda osoba musi telefonicznie odpowiedzieć na 10 pytań dotyczących jego stanu zdrowia i ryzyka przenoszenia koronawirusa. Zostały one opracowane przez WHO i sanepid.

Przy wejściu każdemu pacjentowi mierzy się temperaturę. Nie są przyjmowane osoby, które mają ją wyższą niż 36,6 stopni Celsjusza. Natomiast w poczekalni może przebywać dwóch pacjentów w odległości dwóch metrów od siebie.

Kiedy zaleca się wizytę u dentysty?

Do stomatologa należy się zgłosić natychmiast, gdy poczujemy nawet lekki ból zęba. Chodzi o to, by nie doprowadzić do rozwoju stanu zapalnego, który idzie w parze z gorączką, ponieważ lekarz nie może przyjąć pacjenta, u którego występuje podwyższona temperatura.

– Będziemy uruchamiać ankietę online dla pacjentów, którzy ze względu na gorączkę nie mogą udać się na wizytę. Będzie można załączyć zdjęcie zęba i opuchlizny. Na tej podstawie lekarz będzie wystawiał e-Zwolnienie lub e-Receptę, by pacjent mógł sobie pomóc – informuje właścicielka Denta-Med.

Czy wszystkie zabiegi są bezpieczne?

– Zarówno przed pandemiią, jak i teraz jest obowiązek sterylizacji narzędzi, najpierw wkładając je na kilka godzin do antyseptyku, a potem do specjalnej maszynie zwanej autoklawem – wyjaśnia właścicielka Denta-Med. Nie ma więc powodów do obaw, że można się zakazić przez któreś narzędzie.

Właścicielka Denta-Med tłumaczy, że są to stałe procedury chroniące pacjentów przed zakażeniem nie tylko koronawirusem, ale też wirusem HIV czy tym wywołującym wirusowe zapalenie wątroby.

News will be here