Stop pseudograficiarzom - „Pogromcy Bazgrołów” znowu w akcji

fot. Krzysztof Kalinowski

Grupa Pogromców Bazgrołów po raz kolejny powalczy z pseudograficiarzami. Już w sobotę odbędzie się wspólne zamalowywanie wulgaryzmów na murach przychodni przy ulicy Pachońskiego.

Pogromcy Bazgrołów już kilkukrotnie udowodnili, że niestosowne napisy na murach można łatwo zastąpić kolorowymi ilustracjami. Przykładem może być chociażby mural na osiedlu Kliny i portret Anny i Erazma Jerzmanowskich w dzielnicy XII Bieżanów-Prokocim.

Lokalny patriotyzm przede wszystkim

10 czerwca ruszyła akcja oczyszczania miasta z fekaliów słownych. W tym roku kampania odbywa się w ramach projektu “Szczęśliwe Miasto. Sztuka i Edukacja w procesie rewitalizacji relacji społecznych. Krowoderska Szkoła Działań” wspólnie z Pogromcami Bazgrołów i inicjatorem Waldemarem Domańskim, a także studentami kierunków: Edukacja Artystyczna i Malarstwo Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

– Polskie miasta nękane są przez swojego rodzaju barbarzyńców. Wiedząc o wysokich kosztach przywrócenia estetyki miasta, dokonują zamachu na swoją ojczyznę. Malując zawistne obrazy na murach odbierają pieniądze, które mogłyby trafić do szpitali czy innych instytucji, które naprawdę tego potrzebują. My podejmujemy działania patriotyczne. Chcemy uwrażliwić władze miasta, a także mieszkańców, żeby spojrzeli na najbliższe otoczenie jak na swoją małą ojczyznę i wzięli za nią współodpowiedzialność. Przez zabawę, edukację i organizowanie pikników zapraszamy do naprawy miasta – mówi Waldemar Domański, założyciel grupy Pogromcy Bazgrołów.

Malować każdy może…

Już w najbliższą sobotę każdy będzie miał okazję własnoręcznie stworzyć część dzieła. Na murze przychodni przy ulicy Pachońskiego będzie można pooglądać pracę profesjonalistów. Przygotowany zostanie także specjalny mural o nieco łatwiejszym stopniu trudności dla każdego amatora, który postanowi wesprzeć działania grupy. Na miejscu czekać będą farby, stroje malarskie, a także wszystkie niezbędne narzędzia.

Celem Pogromców Bazgrołów jest poprawa wizerunku miasta przed Światowym Zjazdem Młodzieży. – Zaczniemy od alei Trzech Wieszczów, bo to swego rodzaju brama do miasta – dodaje Waldemar Domański. Obecnie Pogromcy Bazgrołów szukają kontaktu z właścicielami kamienic i gromadzą farby. Postanowili także zaapelować do służb miejskich o szczególną ochronę tych miejsc.

Joanna Bąk

comments powered by Disqus