Stowarzyszenie Kobiety w Centrum zaprasza na otwarte wydarzenia dla krakowianek

fot. Mat. prasowe Stowarzyszenia Kobiety w Centrum

Wartościowe rozmowy i popularnonaukowy wykład. Już w najbliższych dniach w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20 w Krakowie odbędą się otwarte wydarzenia dla krakowianek, organizowane przez Stowarzyszenie Kobiety w Centrum.

To ogólnopolska organizacja, która powstała po to, by żadna kobieta nie musiała z niczego rezygnować tylko dlatego, że jest kobietą. Członkinie Stowarzyszenia zabierają głos w najważniejszych dla Polek sprawach i pracują dla równości kobiet w życiu publicznym, społecznym i rodzinie. Od lipca tego roku działa także Małopolski Oddział Kobiet w Centrum.

Kobiety w cyfrowym świecie

2 grudnia (godz. 18.00–20.00) Stowarzyszenie zaprasza na rozmowę o nowych technologiach z perspektywy równości szans w dostępie do wiedzy, produktów i usług, a także o otwartości cyfrowego rynku pracy na kobiety.

W panelu wezmą udział Lucyna Szaszkiewicz, ekspertka fintech, przedsiębiorczyni i właścicielka start-upu technologicznego; Ilona Przetacznik, radczyni prawna wspierająca kobiece biznesy, która edukuje kobiety poprzez kanały cyfrowe; przedstawicielki Fundacji Mamo Pracuj w IT i portalu Talenti wspierającego kobiety w przebranżowieniu i szukaniu pracy w zawodach przyszłości. Rozmowę poprowadzi Agi Skrzymowska, ekspertka od współpracy polskich firm technologicznych z partnerami z rynków niemieckojęzycznych i mentorką kobiet wchodzących do branży IT.

Na jaką pomoc mogą liczyć osoby doświadczające przemocy w rodzinie?

18.00 – „ABC Niebieskiej Karty” z udziałem Izabeli Rusek (p.o. kierownika filii nr 4 Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej) i Aldony Radomskiej-Paluchowskiej (prezeski małopolskiego oddziału Stowarzyszenia Kobiety w Centrum)

19.00 – „Przemoc wobec osób starszych i z niepełnosprawnościami” z udziałem Małgorzaty Łyżwińskiej-Kustry (dyrektor Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Krakowie) i Bogumiły Drabik (Radnej Miasta Krakowa).

W rozmowach, które odbędą się 9 grudnia, wezmą udział przedstawicielki organizacji pozarządowych z Krakowa, działające na rzecz przeciwdziałania przemocy wobec kobiet, co pozwoli na wymianę dobrych praktyk wspierania kobiet doświadczających przemocy. Wydarzenie wpisuje się w międzynarodową kampanię 16 Dni Przeciw Przemocy ze względu na Płeć. Rozmowę poprowadzi Aldona Radomska-Paluchowska, prezeska małopolskiego oddziału Stowarzyszenia Kobiety w Centrum.

Kobiety w nauce

20 grudnia (godz. 18.00–20.00) organizatorzy zapraszają na wykład popularnonaukowy na temat biodegradowalnych polimerów, które mogą zastąpić plastik. Prezentacja będzie połączona z rozmową z Karoliną Mazur, doktorantką Politechniki Krakowskiej, Krakowianką Roku 2021 krakowskich Soroptymistek, stypendystką Programu Fulbrighta, która pracuje nad technologią tych polimerów.

Wydarzenie ma na celu promowanie kobiet w nauce i przekazanie publice wiedzy na temat alternatyw do niebezpiecznych dla środowiska naturalnego tworzyw sztucznych. Zaproszenie na wydarzenie zostanie rozesłane do organizacji zajmujących się ochroną środowiska i ekologią oraz studenckich kół naukowych kierunków związanych z tematem oraz do działów CSR firm z regionu. Moderatorką spotkania będzie Aldona Radomska-Paluchowska.

W czasie wszystkich wydarzeń będzie można zarejestrować się w bazie dawców szpiku Fundacji DKMS. Zapisy na spotkania zostaną udostępnione na stronie internetowej Pałacu Potockich.

Czym zajmuje się Stowarzyszenie Kobiety w Centrum?

– Jesteśmy głosem Polek. Wydawałoby się, że w XXI wieku równouprawnienie powinno być standardem, a niestety nie jest. Nasze Stowarzyszenie promuje uczestnictwo kobiet w życiu publicznym i społecznym, wzmacnia zaangażowanie obywatelskie i zaangażowanie na rzecz demokracji, społeczeństwa obywatelskiego. Wspieramy kobiety i inicjujemy ich działalność twórczą, artystyczną, edukacyjną i społeczno-zawodową. Podnosimy świadomość społeczną na temat przyczyn, skutków stosowania przemocy w rodzinie oraz możliwościach uzyskania pomocy. Wspomagamy rozwój wspólnot i społeczności lokalnych. Budujemy ogólnopolską sieć kobiet, które wspierają się wzajemnie. Wierzymy, że nasza solidarność jest kluczem do wspólnych sukcesów – opisuje Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, prezeska zarządu głównego Stowarzyszenia Kobiety w Centrum.

Małopolska Akademia Liderek

W marcu Stowarzyszenie zorganizowało w Sandomierzu trzydniową Akademię Liderek dla ponad 120 liderek z całej Polski. Kontynuacją wówczas rozpoczętej pracy są Regionalne Akademie Liderek w 16 regionach Polski. W każdej Akademii bierze udział 40 kobiet. Małopolska Akademia odbędzie się wiosną 2023 roku.

– Akademia Liderek to okazja do stworzenia silnych więzi kobiet regionu, poprzez wspólną pracę warsztatową i podnoszenie kompetencji na szkoleniach z najlepszymi trenerami w Polsce. Tematami przewodnimi Akademii Kobiet w Centrum są przedsiębiorczość, polityka oraz działalność społeczna, a ich celem jest umacnianie pozycji kobiet Małopolski, wspieranie ich niezależności, sprawczości i solidarności. Nabór do Akademii zostanie ogłoszony wiosną 2023 roku. Te dwa dni mają wielkie znaczenie, bo pomogą otworzyć skrzydła uczestniczek, ale też zmienią na lepsze życie kobiet w całym regionie – mówi Aldona Radomska-Paluchowska, prezeska małopolskiego oddziału Stowarzyszenia Kobiety w Centrum.

Patronaty i partnerzy Akademii:

Patronat honorowy: Komisja Europejska

Patronat honorowy: Rzecznik Praw Obywatelski

Patronat: Fundacja Onkocafe

Patronat: twojstyl.pl

Partner: Fundacja Konrada Adenauera

Partner: WP LAW Kancelaria Prawna Woźniccy & Partners SP.J.

Partner szkoleniowy: Szkoła Liderów

Portal LoveKraków.pl jest patronem medialnym wydarzeń.

comments powered by Disqus