Strażnicy miejscy ruszają z kontrolą antysmogową. Grzywny w wysokości nawet 5 tys. zł

fot. Krzysztof Kalinowski

Strażnicy miejscy będą przeprowadzać kontrolę nieruchomości, w których znajduje się piec na paliwo stałe.

 Od 1 września w Krakowie obowiązuje uchwała antysmogowa. Zgodnie z prawem do ogrzewania budynków nie można wykorzystywać paliw stałych, takich jak węgla czy drewna.

– W bieżącym sezonie grzewczym każdy właściciel nieruchomości posiadający nadal piec na paliwo stałe zostanie skontrolowany przez strażników miejskich, bądź pracowników Wydziału ds. Jakości Powietrza Urzędu Miasta Krakowa – mówi Edyta Ćwiklik z krakowskiej straży miejskiej.

Podkreśla, że w ramach prowadzonych przez strażników miejskich kontroli gospodarki odpadami komunalnymi, funkcjonariusze sprawdzą te miejsca, w których potencjalnie mogą funkcjonować systemy grzewcze na paliwa stałe. Takich nieruchomości jest obecnie 590.

Grzywna w wysokości nawet 5 tys. zł

Wobec osób ignorujących przepisy uchwały antysmogowej mogą zostać wyciągnięte konsekwencje: pouczenie, mandat karny od 20 zł do 500 zł lub skierowanie wniosku o ukaranie do sądu – grzywna do 5 tysięcy złotych.

– Przypominamy, że na terenie Krakowa obowiązuje bezwzględny zakaz palenia liści i innych odpadów roślinnych. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że odbiór zielonych odpadów od mieszkańców oferowany jest bezpłatnie raz w tygodniu, a odbywa się według ustalonego harmonogramu – dodaje Ćwiklik.

comments powered by Disqus