News LoveKraków.pl

Strefa czystego transportu. Słowo prezydenta ważniejsze od uchwały, naklejek nie można dostać

fot. Krzysztof Kalinowski

Za niespełna trzy tygodnie zacznie obowiązywać strefa czystego transportu. Sprawdziliśmy czy urząd miasta jest w choć minimalny sposób przygotowany do wydawania specjalnych naklejek.

Od początku lipca formalnie zacznie obowiązywać strefa czystego transportu. Radni miejscy dalej nie unieważnili uchwały. Sprawą ponownie zajmą się w środę, 19 czerwca. Decyzję mieli podjąć już 5 czerwca, ale oburzenie wywołał fakt, że pomimo prawnego obowiązku, administracja prezydenta Aleksandra Miszalskiego nie przeprowadziła obligatoryjnych konsultacji społecznych.

Radni różnych opcji mówili wówczas, że jeśli rada przegłosuje uchwałę bez wymaganego dialogu z mieszkańcami to dokument będzie miał wadę prawną. A to może spowodować, że uchwała może być zakwestionowana przez wojewodę małopolskiego lub sąd administracyjny.

Słowo ważniejsze niż akt prawny

Zgodnie z informacjami przekazywanymi na oficjalnej stronie internetowej Zarządu Transportu Publicznego, że „pojazdy uprawnione do wjazdu do SCT muszą być oznaczone specjalną nalepką”. – Nalepki będą wydawane w sposób korespondencyjny. Wniosek o wydanie nalepki będzie można złożyć on-line przez specjalną stronę internatową lub stacjonarnie, w wyznaczonych punktach Urzędu Miasta Krakowa. Nalepki będą wysyłane na adres korespondencyjny wskazany we wniosku o wydanie nalepki – informują urzędnicy.

Postanowiliśmy sprawdzić, czy urząd jest choć w minimalnym stopniu przygotowany na ewentualne wprowadzenie strefy czystego transportu od 1 lipca. Urzędniczka Krakowskiego Centrum Kontaktu powiedziała nam, że „nie ma takich nalepek, bo strefa nie wchodzi od lipca w Krakowie, w takim kształcie w jakim miała wejść”.

– Prezydent wyraźnie powiedział po przejęciu władzy, że uchwała będzie przesunięta – mówiła. Podała numer do Zarządu Transportu Publicznego i poprosiła, aby tam uzyskać aktualne informacje o strefie.

Strefa jest, ale jej nie ma

Pod wskazanym numerem telefonu urzędnik miejskiej jednostki powiedział, że „prezydent Mieszalski zadeklarował, że SCT nie będzie obowiązywać od 1 lipca”. – System rejestracji do wjazdu do strefy i wydawanie wydawania naklejek jest zawieszony. Nie da się uzyskać tej naklejki – przekonywał.

Dodawał, że strefa może zacząć obowiązywać od początku 2026 roku. – Obecnie zaprezentowana data w pierwszym czytaniu mówi o tym, że nie wcześniej niż 1 stycznia 2026 roku. Być może będą podejmowane prace nad tym, by to przyspieszyć o pół roku. Ale docelowo mają być prowadzone konsultacje społeczne i dopiero w projekcie znajdą się daty. To prace na pewno nie krótsze niż rok licząc od 1 lipca tego roku – poinformował nas pracownik ZTP.