Strefa płatnego parkowania. Radny proponuje obniżkę ceny za pierwszą godzinę postoju

Propozycja cennika strefy płatnego parkowania wciąż budzi dyskusje fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Już w najbliższą środę odbędzie się nadzwyczajna sesja rady miasta poświęcona m.in. zmianom cennika za postój w strefie płatnego parkowania. Radny Rafał Komarewicz zapowiada złożenie pakietu poprawek do projektu uchwały w tej sprawie.

– Uważam, że ceny powinny być ewolucyjne, a nie rewolucyjne. Proponuję, w porównaniu z propozycjami urzędników, by obniżyć ceny za postój za pierwszą godzinę w każdej podstrefie. Moja propozycja zawiera ceny za podstrefy A, B, C wynoszące odpowiednio 5, 4 i 3 zł – mówi Komarewicz.

Ponadto, radny proponuje, aby zmiany wprowadzać stopniowo.

– Dlatego też kolejne urealnienie cennika weszłoby w życie od 1 stycznia 2021 roku, a ceny podniesione byłyby wtedy o 1 zł w każdej podstrefie, czyli odpowiednio wyniosłyby 6, 5 i 4 zł – informuje.

Mniej za abonament?

Komarewicz dodaje, że w pakiecie złoży również poprawkę zmniejszającą ceny abonamentów – dziennych, tygodniowych, miesięcznych.

– Istotnym elementem mojej propozycji jest również rezygnacja z abonamentu specjalnego, kosztującego 300 zł rocznie, przeznaczonego dla instytucji publicznych. Składam dodatkową, osobną poprawkę, która ustali wysokość opłaty dodatkowej, którą uiszcza się za brak opłaty parkingowej - wynoszącą 150 zł. Jest to propozycja również niższa, niż ta, którą przedstawili urzędnicy – zaznacza Rafał Komarewicz.

Dyskusja trwa

Podczas sesji, która miała miejsce w minioną środę, dyskusja na temat podwyżek opłat w strefie płatnego parkowania zajęła radnym kilka godzin. Zgodnie z projektem, w zależności od strefy, za pierwszą godzinę parkowania zapłacilibyśmy odpowiednio 9, 7 i 5 zł.

Droższe mają być abonamenty ogólnodostępne, przy czym koszty abonamentów mieszkańca pozostałyby bez zmian. Dodatkowo strefa miałaby obowiązywać również w soboty i niedziele.

comments powered by Disqus