Święto Rydlówki. Weselny korowód, osadzanie Chochoła i kreatywne oprowadzanie

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Muzeum Krakowa zaprasza na wielkie święto Rydlówki. W programie weselny korowód, tradycyjne osadzanie Chochoła i zwiedzanie w towarzystwie zjaw z dramatu Stanisława Wyspiańskiego.

W listopadzie 1900 roku w podkrakowskiej wsi Bronowice odbyło się najsłynniejsze polskie wesele poety Lucjana Rydla i chłopki Jadwigi Mikołajczykówny. Aby uczcić 122. rocznicę ich ślubu, Muzeum Krakowa przygotowało dla zwiedzających sporo atrakcji.

Barwy orszak

W sobotę przez Bronowice przejdzie weselny korowód, który poprowadzą drużbowie z Teatru Złoty Róg. Barwny orszak wyruszy o godz. 10:30 ze skrzyżowania ulicy Pod Strzechą z ulicą Stanisława Witkiewicza (niedaleko kościoła św. Antoniego) i przejdzie w kierunku Rydlówki.

Uczestnikom pochodu towarzyszyć będzie muzyka. Nie zabraknie ludowych przyśpiewek oraz scenek prezentujących dawne weselne obyczaje. Muzeum Krakowa zachęca do przybycia w strojach krakowskich lub nawiązujących do ludowych wzorów.

Chochoł w roli głównej

Podczas świętowania rocznicy ślubu Lucjana i Jadwigi nie mogłoby zabraknąć tradycyjnego osadzania Chochoła. Uroczyste okrywanie krzewu róży snopkiem słomy rozpocznie się o godz. 12:30 przed Rydlówką.

Podczas wydarzenia będzie można wysłuchać programu artystycznego przygotowanego przez dzieci z pobliskich szkół oraz muzyki ludowej. Osadzanie Chochoła zakończy się o godz. 14:30. Wstęp wolny.

Weselny klimat

Od godz. 15:00 do 17:30 mieszkańcy Krakowa i turyści będą mogli zwiedzić Rydlówkę. Muzeum Krakowa zaprasza na oprowadzanie performatywne, dzięki któremu zwiedzający poczują się jak uczestnicy słynnego wesela.

– Tego wyjątkowego wieczoru wnętrze Rydlówki na powrót wypełnią weselni goście i zjawy z dramatu Stanisława Wyspiańskiego. To jedyna taka okazja w roku, by zwiedzić Rydlówkę w towarzyskie Panny Młodej czy Stańczyka, porozmawiać z Czepcem o polityce czy zatańczyć krakowiaka z Zosią i Haneczką – informuje Muzeum Krakowa.

Oprowadzanie w cenie biletu wstępu (14 zł normalny/10zł ulgowy). Godziny zwiedzania: 15:00, 15:30, 16:00, 16:30, 17:00 i 17:30.

Rezerwacji można dokonać w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, telefoniczne 12 426 50 60 lub poprzez e-mail: info@muzeumkrakowa.pl.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bronowice