Sylwester pod Wielką Krokwią w Zakopanem. Będzie protest

fot. pixabay.com
Chęć organizacji przez TVP sylwestrowej imprezy pod Wielką Krokwią w Zakopanem budzi spore kontrowersje. Przeciwnicy zapowiadają protest.

TVP chce zorganizować Sylwestra pod Wielką Krokwią, tuż przy granicy Tatrzańskiego Parku Narodowego. Sprawa budzi ogromne emocje, a mieszkańcy Zakopanego i okolic zapowiadają protest. Na Facebooku pojawiło się już wydarzenie „Nie dla Sylwestra pod Wielką Krokwią”.

„Tak głośna impreza na granicy Tatrzańskiego Parku Narodowego najpewniej wybudzi niektóre  zwierzęta ze snu zimowego ,a inne przerazi hukiem i światłami. Ponadto w dwa tygodnie po planowanym sylwestrze ma odbyć się Puchar Świata w skokach narciarskich- impreza z której Zakopane słynie na całym świecie i sprowadza do niego międzynarodową publikę. To kolejna dawka hałasu” – czytamy w informacji zamieszczonej na Facebooku.

Chociaż ostatecznej daty demonstracji jeszcze nie wyznaczono, organizatorzy piszą, że odbędzie się on „najpewniej w drugiej połowie listopada”.

O lokalizację imprezy obawiają się również włądze Tatrzańskiego Parku Narodowego. –  Otrzymaliśmy zawiadomienie o tej imprezie. Nie ukrywamy, że budzi to nasz niepokój. Zgłosiliśmy uwagi do Ministerstwa Środowiska. Należy jednak poczekać na rozwój wypadków. W tej chwili jest za wcześnie, by komentować te plany – taki wpis pojawił się na Twitterze TPN 24 października.

„Nie obudźmy go”

W internecie można również podpisywać petycję „Stary niedźwiedź mocno śpi”, której autorem jest Tygodnik Podhalański. Do tej pory podpisało ją ponad 17 tys. osób. Petycja zostanie złożona w Urzędzie Miasta w Zakopanem i w siedzibie Telewizji Polskiej.

Sylwester pod Krokwią w Zakopanem łączy się z potężnym hałasem. Wybuchy petard, ogni sztucznych, muzyka płynąca z ogromnych głośników wybudzi i wystraszy tatrzańską zwierzynę. W górach, tuż obok skoczni, niedźwiedzie mają swoje gawry. Istnieje poważne ryzyko, że się obudzą. Konsekwencje tego mogą być nieobliczalne” – czytamy.

Autorzy petycji zaznaczają, że teren skoczni może pomieścić nie więcej niż 25 tys. osób. Do tej pory sylwestrowe imprezy odbywały się na Równi Krupowej.

„Tymczasem na sylwestrowe koncerty przychodzi  w Zakopanem ok. 60 tys. osób. Hałas jaki towarzyszy imprezie sylwestrowej jest nieporównywalnie większy od tego, jaki znamy z imprez sportowych organizowanych na Wielkiej Krokwii. Prosimy władze Zakopanego oraz władze Telewizji Polskiej o odstąpienie od pomysłu organizacji imprezy sylwestrowej w bezpośrednim sąsiedztwie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Stary niedźwiedź mocno śpi. Nie obudźmy go” – apelują.

Z apelem o zmianę lokalizacji imprezy do władz TVP zwróciła się również Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot:

„W Polsce jest wiele innych miejsc odpowiednich do przeprowadzenia takiego masowego wydarzenia. Obecnie, kiedy jesteśmy świadkami największego wymierania gatunków, a Ziemi grozi katastrofa klimatyczna, telewizja publiczna powinna promować troskę o dziką przyrodę i postawy ekologiczne, a nie dokładać się do niszczenia naturalnego skarbu, jakim są Tatry”.

comments powered by Disqus