Symbol sprzeciwu wobec antysemityzmu i nienawiści. Kładka Bernatka rozświetli się na biało

Archiwum fot. Den Didenko

W poniedziałek kładka o. Bernatka rozświetli się na biało. Przez tę całonocną iluminację Kraków dołączy do Globalnej Kampanii Solidarności „Niech stanie się światłość” i zaznaczy swój sprzeciw wobec wobec antysemityzmu, rasizmu, nienawiści i nietolerancji.

Akcja została zainicjowana przez Międzynarodowy Marsz Żywych i nawiązuje do nocy z 9 na 10 listopada 1938 r., gdy w Niemczech miał miejsce szczególnie haniebny pogrom Żydów.

W historiografii to wydarzenie znane jest pod nazwą „Nocy Kryształowej” – od odłamków szkła i kryształów z potłuczonych 1400 witryn żydowskich sklepów, mieszkań i synagog. Uważa się, że „Noc Kryształowa” była preludium Holokaustu.

–  Przyłączając się do akcji „Niech stanie się światłość” dajemy wyraz przesłaniu, że ataki na Żydów oraz przedstawicieli innych wyznań, ras i światopoglądów są niedopuszczalne – czytamy w komunikacie miasta.

Na stronie internetowej organizatorów motl.org/let-there-be-light już od 2 listopada można pozostawić swoje świadectwo lub dołączyć do wspólnego wezwania: „Zjednoczmy świat, rzucając światło ponad ciemnością nienawiści”.

Aktualności

Pokaż więcej