Sztuka nowoczesna z kolekcji MOCAK-u zagościła na kampusie AGH [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W ogólnodostępnych przestrzeniach Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie pojawiło się kilkanaście reprodukcji prac z kolekcji MOCAK-u. Wśród nich m.in. dzieła Poli Dwurnik, Shinjiego Ogawy czy Edwarda Dwurnika.

Dzieła eksponowane są w trzech różnych miejscach uczelni: na Wydziale Humanistycznym, w Centrum Rekrutacji oraz w Klubie Profesora.

– Umiejscowienie obrazów w naszych budynkach to doskonały moment, żeby w nienachalny sposób zaprezentować ciekawe i bardzo inspirujące prace. Artyści oraz muzea wciąż szukają przestrzeni, gdzie mogą prezentować swoje kolekcje. Wychodzimy im naprzeciw z korzyścią dla naszej społeczności i otoczenia, które jest dzięki temu atrakcyjne i urozmaicone – podkreśla prof. Jerzy Lis, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Malarstwo z kolekcji MOCAK-u na kampusie AGH

Na ekspozycji znalazło się kilkanaście obrazów, które zreprodukowano w formie wydruków na płótnie. Każde dzieło uzupełnia polsko-angielski opis dotyczący jego interpretacji oraz twórczości danego artysty.

– Wykorzystujemy genialność współczesnej techniki, ponieważ dawniej, by rozpowszechnić obraz, używano metod graficznych. To najczęściej były małe kawałki papieru, które się przekazywało z ręki do ręki. Nie było możliwości, by obraz olejny, ołtarzowy czy muzealny mógł być wypuszczony na zewnątrz. Obecna technika jest tak sugestywna, że te prace niewiele różnią się od oryginałów. To pozwala nam wyjść z muzeum na zewnątrz i przekazać to, co nie zawsze jest dla wszystkich dostępne – tłumaczy Maria Anna Potocka, dyrektor MOCAK-u.

Na kampusie AGH można podziwiać m.in. prace japońskiego artysty Shinjiego Ogawy, duetu artystycznego Munteana/Rosenblum, malarza Edwarda Dwurnika oraz jego córki – Poli Dwurnik.

– Chcę zwrócić uwagę na treść tych obrazów, ponieważ sztuka współczesna, poza koncentrowaniem się na formie czy wywoływaniu emocji, często dotyczy ważnych problemów społecznych, takich jakimi my zajmujemy się w sposób naukowy poprzez takie dyscypliny jak socjologia, kulturoznawstwo czy informatyka społeczna. Współczesna sztuka ma nawet czasami nad nami przewagę, bo artyści potrafią lepiej pokazać czy zwizualizować różne problemy – zaznacza Barbara Gąciarz, dziekan Wydziału Humanistycznego AGH.

Znaczenie sztuki

Dzieła, prezentowane na kampusie, kierowane są do ambitnych, młodych ludzi, stojących przed wyzwaniem zawodowym. Ich rolą jest nie tylko „kierowanie na sztukę”, ale także podkreślenie wagi postawy krytycznej i ideowo niezależnej.

– Sztuka jest jednym z najważniejszych narzędzi społecznych, ponieważ uczy bezkompromisowości, krytyczności i niezależności własnego myślenia. Uczy tego, że czasami, by uzyskać dobrą odpowiedź, potrzebna jest prowokacja, i daje poczucie, że każdy człowiek może być dla siebie najważniejszą istotą i spełnieniem – mówi Maria Anna Potocka.