Tak prezentuje się największe Archiwum Narodowe w Polsce [ZDJĘCIA]

fot. Skanska/mat.prasowe
Nowa siedziba Archiwum Narodowego przy ul. Rakowickiej może pomieścić nawet 70 km archiwaliów. Obiekt składa się z dwóch budynków, jest ekologiczny i posiada nowoczesny system zarządzania. Oficjalne otwarcie jest planowane początkiem 2021 roku.

Łączna powierzchnia siedziby Archiwum Narodowego to 2,4 tys. mkw.  Budynek biurowy składa się z 5 kondygnacji nadziemnych i 1 podziemnej, a magazynowy z 7 kondygnacjacji nadziemnych i 1 podziemnej. Pod koniec maja firma Skanska – wykonawca prac, przekazała obiekt Archiwum Narodowemu.

– To jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie, zaprojektowanych z myślą o wieczystym przechowywaniu materiałów archiwalnych – mówi Paweł Ząbczyński z Archiwum Narodowego w Krakowie. – Powstał w oparciu o rozwiązania zastosowane i doświadczenie zdobyte przy budowie nowych archiwów w Danii i Francji. Inwestycja jest największą spośród wszystkich realizowanych do tej pory w państwowej sieci archiwalnej – dodaje.

Cenne archiwalia

W gmachu przy ul. Rakowickiej będą przechowywane cenne archiwalia, m.in. akt lokacyjny miasta Krakowa z 1257 roku. Nowe magazyny mogą pomieścić nawet 70 km dokumentów.

Co więcej, w obiekcie powstało również Zapasowe Repozytorium Cyfrowe Archiwów Państwowych - miejsce przechowywania i udostępniania w internecie reprodukcji cyfrowych materiałów archiwalnych ze wszystkich archiwów państwowych w Polsce i pracownia konserwacji materiałów archiwalnych.

Zewnętrzne ściany budynku zostały wykonane z naturalnego betonu, a pozostałe pustki powietrzne zostały uzupełnione specjalną betonową masą szpachlową w celu zamknięcia przestrzeni i ochrony przed gromadzeniem się zanieczyszczeń i zasiedlaniem przez mikroorganizmy, które mogą być szkodliwe dla akt. W nowej siedzibie archiwum został zastosowany system przeciwpożarowy gaszenia mgłą wodną.

Więcej >>> Nowa siedziba Archiwum Narodowego pomieści 70 km archiwaliów

Archiwum na palach

Oprócz tego, gmach przy Rakowickiej posiada nowoczesny system geotermalny, w którym do ogrzewania i chłodzenia wykorzystywane są sondy głębinowe i tzw. pale aktywne. Pod parkingiem znajdują się 24 pompy ciepła wywiercone na głębokości 100 m, które pozwalają na odzysk ciepła z gruntu.

Budynek Archiwum Narodowego został postawiony na 538 palach betonowych, z których w 117 zatopiono drugą instalację służącą odzyskowi ciepła.  Następnie sondy gruntowe i instalację tzw. pali aktywnych zostały połączone w jedną instalację we wspólnej maszynowni.

Obiekt został również wyposażony w nowoczesny system zarządzania budynkiem.

Kolejne kroki

Od poniedziałku Archiwum Narodowe rozpoczęło wyposażanie swojej nowej siedziby. W najbliższych miesiącach trafi tu 30 km bieżących akt z instytucji działających na terenie Krakowa i Małopolski.

Do końca roku wyposażone w potrzebny sprzęt zostaną pracownie introligatorska, konserwacji, fotograficzna i digitalizacji, dwie serwerownie, czytelnia materiałów archiwalnych czy sala audiowizualna dla 180 osób.

„Przeprowadzka” zbiorów archiwum do nowej siedziby rozpocznie się we wrześniu. Teraz są one rozproszone w sześciu różnych lokalizacjach w Krakowie i Spytkowicach.

– Otwarcie i udostępnienie cennych zbiorów Archiwum Narodowego naukowcom oraz innym miłośnikom archiwaliów planowane jest na początek 2021 roku – mówi Paweł Ząbczyński.