Tak wyglądają nowe pociągi dla Małopolski [ZDJĘCIA]

W sądeckim Newagu trwa produkcja pociągów dla Kolei Małopolskich fot. UMWM

Pod koniec roku na tory ma wyjechać sześć pociągów Impuls z sądeckiej fabryki Newag. To pierwsza część zamówienia dla Kolei Małopolskich. W pierwszej transzy znajdą się cztery składy 5-członowe oraz dwa 4-członowe.

Produkcja pierwszych składów jest już na zaawansowanym etapie. Kabina jest, światła są, nawet gniazdka i fotele w środku są – choć zafoliowane. Wprawdzie nie dokręcono jeszcze ostatniej śrubki, a nawet kół, jednak gołym okiem widać, że w sądeckiej spółce nie próżnowano, by do końca listopada oddać do użytku Małopolan sześć nowoczesnych Impulsów.

– Zakładamy, że składy będą obsługiwać pasażerów m.in. na trasie SKA3 z Krakowa do Tarnowa. Pozostałe siedem pojazdów zostanie dostarczonych do 15 lutego 2017 roku – mówił podczas wizyty w Newagu Leszek Zegzda z zarządu województwa.

160 na godzinę

Nowy tabor będzie spełniał rygorystyczne normy europejskie. Pasażerowie będą podróżować w cichych, klimatyzowanych wnętrzach, wyposażonych w ergonomiczne fotele, internet i gniazdka elektryczne. Dużą zmianę odczują przede wszystkim osoby niepełnosprawne i matki z dziećmi, dla których przygotowano specjalne udogodnienia. W pojazdach będzie zastosowany nowoczesny system wizualnej i dźwiękowej informacji pasażerskiej, monitorowanie wnętrza oraz system zliczania pasażerów. Czteroczłonowe Impulsy 31WE pomieszczą 200 osób na miejscach siedzących (w tym 16  uchylnych), a pięcioczłonowe 45WE będą mogły przewozić 250 pasażerów na miejscach siedzących (w tym 20 uchylnych).

Pociągi pojadą z prędkością eksploatacyjną 160 km/h. Z zewnątrz pociąg pomalowany jest na barwy Małopolski. We wnętrzu będzie dominował kolor szary z zielonymi wykończeniami.

News will be here