Tak zmieni się przestrzeń wokół strzelnicy [WIZUALIZACJE]

Przestrzeń wokół Strzelnicy zmieni się nie do poznania fot. mat.prasowe Muzeum Fotografii
Wiosną mają rozpocząć się pierwsze prace związane z zagospodarowaniem zielonej przestrzeni wokół strzelnicy na Woli Justowskiej.

Muzeum Fotografii przedstawiło projekt zagospodarowania ogrodu wokół swojego oddziału znajdującego się w strzelnicy. Do tej pory mieszkańcy mogli oczywiście korzystać z zielonego terenu, jednak brakowało w nim różnych infrastrukturalnych rozwiązań.

Teraz w planach jest remont istniejących nawierzchni, odprowadzenie wód deszczowych i budowa parkingu. Dodatkowo cały teren ma zostać oświetlony. W przyszłym ogrodzie ma zostać posadzona zieleń, powstaną też elementy małej architektury, m.in. ławki, leżaki, elementy służące do eksponowania wystaw w plenerze.

Pierwsze sygnały

W przestrzeni wokół obiektu pojawiły się już pierwsze sygnały nadchodzących zmian. To dwie sporych rozmiarów rzeźby Kingi Nowak – „Anamorfoza: Koło” i „Anamorfoza: Kwadrat”, nawiązujących do zjawisk optycznych występujących w fotografii.

– Chcemy stworzyć tu miejsce, w którym mieszkańcy będą spędzać czas zarówno w muzeum, jak i w ogrodzie. Koncepcja ogrodu została  opracowana na podstawie pomysłów naszych pracowników, w oparciu o złożenia programu edukacyjnego „Szkoła widzenia” – mówi Marek Świca, dyrektor Muzeum Fotografii.

To jednak nie koniec inspiracji. Jak zapowiada dyrektor, cały projekt w pewnym stopniu odnosi się do historii budynku przy ul. Królowej Jadwigi 220. Przypomnijmy, że w przeszłości obiekt był elementem zaplecza garnizonu Twierdzy Kraków. Początkowo wykorzystywały go wojska austriackie, a następnie członkowie Związku Strzeleckiego i legioniści Józefa Piłsudskiego. 

Kultura i czas wolny

– Jestem przekonany, że w naszym projekcie udało się nam zarówno utrwalić pamięć o pierwotnej funkcji tego obiektu - m.in. dzięki przywołaniu symbolicznie wybranych elementów nawiązujących wprost do elementów małej „architektury” wojskowej strzelnicy, ale też stworzyć przyjazną przestrzeń dla ludzi zainteresowanych nie tylko naszą ofertą kulturalna, ale też spędzeniem wolnego czasu - zaznacza Świca.

Jak podkreśla, postęp i czas prac zależy od środków, jakie zostaną przeznaczone na zagospodarowanie ogrodu. Realizacja projektu ma się rozpocząć wiosną 2020 roku i na początek obejmie południową część terenu, od strony głównego wejścia.  Jak mówi dyrektor Muzeum Fotografii, prace mogą potrwać kilka miesięcy. Następnie metamorfozę przejdzie północna część terenu, znajdująca się od strony ul. Królowej Jadwigi.

Szacunkowa wartość projektu to prawie 1,5 mln zł, ale jak zaznacza dyrektor Świca, „kosztorys będzie zweryfikowany”.Tempo prac zależy od środków przekazanych przez miasto. Zarząd Zieleni Miejskiej będzie wykonawcą projektu.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Zwierzyniec