Taneczne widowiska na Rynku Głównym i Wawelu. Cracovia Danza roztańczy Kraków

Cracovia Danza podczas Korowodu Zygmuntowskiego 13 lipca fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Kraków tańcem malowany. W najbliższy poniedziałek rozpoczyna się 22. Festiwal Tańców Dworskich Cracovia Danza.

Widowiska na Rynku Głównym, pokazy taneczne w ramach cyklu Kraków tańcem malowany, warsztaty taneczne online i na żywo oraz warsztaty dla dzieci. Tak w skrócie wygląda program 22. edycji Festiwalu Tańców Dworskich. Wydarzenie potrwa do końca lipca.

–  Tematyka wydarzeń będzie się koncentrować na początkach baletu w Polsce. Przygotowaliśmy propozycje zarówno dla osób zainteresowanych tańcem pod kątem profesjonalnym, jak i dla osób, które chcą zobaczyć nasze spektakle i z tańcem przeżyć kawałek naszej historii – mówi Romana Agnel, dyrektor artystyczna festiwalu.

W ostatni weekend lipca na scenie na Rynku Głównym odbędzie się spektakl „Pierwsze baletu początki – w operalni Hetmanowej”, opowiadający o powstaniu jednej z pierwszych szkół baletowych w Polsce, w rezydencji Branickich w Białymstoku. Taneczne przedstawienie będzie można zobaczyć 24 lipca. Natomiast dzień później publiczność zobaczy najnowszy spektakl Cracovii Danzy „Fetes Galantes” nawiązujący do ogrodowych zabaw z czasu francuskiego rokoka.

Taniec wśród zabytków

– Nie zabraknie tanecznych pokazów w przestrzeniach zabytków, które stały się już naszą tradycją – kontynuuje Agnel. – W ramach kolejnej odsłony cyklu Kraków tańcem malowany zaprezentujemy trzy nowe pokazy opowiadające o zabytkach i dziełach sztuki naszego miasta.

Będą to „Kiedy tańczą dzwony” nawiązujący do 500-lecia dzwonu Zygmunt (27 lipca, Zamek Królewski na Wawelu), „Chopin w salonie Marceliny Czartoryskiej” (Willa Decjusza, 28 lipca) i „Harmonia Mundi” (29 lipca, dziedziniec Collegium Maius).

Festiwalowi będą towarzyszyć warsztaty Kraków tańczy, które poprowadzą mistrzowie tańca Marie-Claire Bar Le Corre, Pierre Francois Dolle i Leszek Rembowski. Zaplanowano również warsztaty dla dzieci i młodzieży Kraków tańczy pod Wawelem.

Poloneza czas zacząć!

Festiwal wpisuje się również w działania mające na celu wpisanie poloneza na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Za przygotowanie wniosku odpowiada dyrektorka Cracovii Danzy.

– Cieszę się, że ponownie odtańczymy poloneza. To wpisuje się w nasze działania związane z ochroną i promocją tego tańca. Mam nadzieję, że uda nam się skompletować całą dokumentację w przyszłym roku i wpis wyjdzie z Krakowa – zaznacza Agnel.

Festiwal Tańców Dworskich potrwa od 19 do 31 lipca. Szczegółowy program dostępny TUTAJ.

comments powered by Disqus