TdP w Krakowie kosztuje ponad 800 tys. zł. W piątek prezentacja, w sobotę start

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Według Czesława Langa, jednym z głównych kandydatów do zwycięstwa w jubileuszowej edycji Tour de Pologne jest Michał Kwiatkowski z grupy Sky. – Bardzo się cieszę, że najsilniejsza drużyna świata jedzie w TdP. Mam nadzieję, że zespół będzie mocno wspierał lidera – mówi dyrektor wyścigu, który ruszy w sobotę z Rynku Głównego. Meta pierwszego etapu zlokalizowana będzie przy stadionie Cracovii.

W niedzielę Kwiatkowski zakończył udział w Tour de France. Zajął 49. miejsce, ale w „Wielkiej Pętli” miał za zadanie pracować na sukces innych. Praca grupy Sky została wykonana perfekcyjnie, bo jej zawodnicy zajęli pierwsze i trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej.

W Polsce liderem Sky ma być Kwiatkowski. 28-latek wraca na trasę polskiej imprezy po dwóch latach. Grupa ma pracować na jego sukces. Dotąd najbliżej wygranej był w 2012 roku, gdy do zwycięzcy stracił zaledwie pięć sekund.

Dwa dni Pod Wawelem

Czesław Lang wymienia Kwiatkowskiego wśród gwiazd 75. edycji. – W tym gronie są także Andre Greipel, Simon Yates, Roman Kreuziger, Fabio Aru, Thibaut Pinot oraz zwycięzca sprzed roku – Dylan Teuns – wskazuje były kolarz.

Zawodnicy będą w Krakowie przez dwa dni. W piątek o godzinie 18.30 na Rynku Głównym odbędzie się prezentacja ekip, a w sobotę o godzinie 15.50 ruszą z serca Krakowa na pierwszy etap (134 kilometry). Pierwszy zawodnik powinien się zameldować na mecie przy stadionie Cracovii około godziny 19.

– Tour de Pologne jest najbardziej rozpoznawalną na świecie polską imprezą sportową. Liczę, że Michał Kwiatkowski dostarczy nam tylu niezapomnianych wrażeń, co Rafał Majka w 2014 roku – mówi Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej.

Narodowy Wyścig Niepodległości

Wiceprezydent Krakowa, Katarzyna Król wskazuje, że dzięki narodowemu wyścigowi Kraków promuje się na całym świecie.

– To jedna z najlepszych form promowania. Krakowianie życzliwie i tłumnie kibicują kolarzom. Cenimy sobie również walory edukacyjne tego wyścigu, zachęcanie do zdrowego trybu życia, organizowanie imprez towarzyszących, takich jak Mini Tour de Pologne dla najmłodszych – podkreśla Król.

Za organizację pierwszego etapu w tym roku miasto zapłaciło organizatorom wyścigu 836 tysięcy 400 złotych brutto. Urzędnicy podkreślają jednak, że ekwiwalent reklamowy jest liczony w dziesiątkach milionów złotych.

75. Tour de Pologne zakończy się 10 sierpnia w Bukowinie Tatrzańskiej. Z racji przypadającej w tym roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości, TdP ma status Narodowego Wyścigu Niepodległości. Honorowy patronat nad imprezą objął prezydent Andrzej Duda.

 

comments powered by Disqus