Teatr Ludowy rozpoczyna nowy sezon festiwalem. Tłumy w kolejce po bilety

Teatr Ludowy w Nowej Hucie rozpoczyna kolejny sezon fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Teatr Ludowy startuje z nowym sezonem. Na dobry początek – festiwal z okazji 70. urodzin Nowej Huty.

W minionym sezonie nowohucki teatr odwiedziło łącznie 94 423 widzów, dla których zagrano ponad 500 spektakli. Natomiast prawie 5 tys. osób uczestniczyło w organizowanych przez teatr wydarzeniach. Czy instytucja utrzyma dobrą passę w nadchodzących miesiącach? Wiele wskazuje na to, że tak.

Na początek: festiwal

Teatr inauguruje kolejny sezon Festiwalem Teatru Ludowego z okazji 70-lecia Nowej Huty. Kiedy początkiem września teatr rozdawał darmowe bilety na wybrane spektakle, przed gmachem ustawiła się kolejka chętnych.

– To przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Kolejka ustawiła się już o 7.30 rano. Otrzymaliśmy dzięki temu ważną informację. Nie chodzi wcale o to, że bilety były darmowe. A to, że widzowie pokazali: „to nasz festiwal, w naszym Teatrze Ludowym, my chcemy na nim być” – mówiła podczas ostatniego posiedzenia komisji kultury w urzędzie miasta Małgorzata Bogajewska, dyrektor Teatru Ludowego.

Mieszkańcy będą mieli okazję zobaczyć jedne z najlepszych przedstawień teatru. A będą to „Sędziowie”, „Tożsamość Wila”, „Salto w tył”, „Sekretne życie Friedmanów” i „Zmowa milczenia”. Spektakle będą grane od 15 do 20 września.

Kolejny sezon czas start

To jednak nie koniec, ponieważ w ostatni wrześniowy weekend „Ludowy” zaprasza na piknik dla mieszkańców Nowej Huty i wyprzedaż garażową. W jej trakcie chętni będą mogli kupić teatralne rekwizyty czy kostiumy. Odbędzie się również turniej wiedzy o teatrze. Wydarzenie odbędzie się 28 września.

Natomiast 29 września odbędzie się spektakl „Przeboje na życzenie. Koncert dla Nowej Huty”. Każdy może złożyć życzenia bliskiej osobie i przesłać na adres promocja@ludowy.pl do 18 września. Zabrzmią znane i lubiane utwory, przekazywane z pokolenia na pokolenie, śpiewane w domach podczas uroczystości rodzinnych czy podczas spotkań w ramach pikników sąsiedzkich.

To jednak dopiero rozgrzewka przed nadchodzącym sezonem. W październiku czeka nas premiera spektaklu „Krakowska lekkość bytu” w reż. Łukasza Czuja, w grudniu na teatralne deski trafi natomiast arcydramat Tony’ego Kushnera „Anioły w Ameryce”. Reżyserią zajmie się Małgorzata Bogajewska. W marcu planowana jest premiera „Pippi Langstrump” w reż. Maćka Prusaka. W nadchodzącym sezonie zobaczymy również m.in. dzieło Stanisława Lema „Solaris” czy inspiorwaną dziełem Szekspira „Burzę”.

Ważną informacją jest też to, że od tego sezonu instytucja zacznie pokazywać swoje przedstawienia z audiodeskrypcją.

Teatr nie tylko nowohucki

– Chcemy, aby z jednej strony „Ludowy” był teatrem dla mieszkańców Nowej Huty i Krakowa. Żeby czuli, że wrócił na arenę ogólnopolską, a jednocześnie jest miejscem nowohuckim – zaznacza Bogajewska.

Do tego, aby mieszkańcy spędzali tu czas, zachęci zapewne planowany przy teatrze park kieszonkowy. Co więcej, podczas ostatniej komisji poruszono temat projektu alei poświęconej nowohuckim artystom, która mogłaby powstać przy wspomnianym parku. Jak powiedział podczas posiedzenia komisji zastępca dyrektora Teatru Ludowego, Jerzy Fedorowicz, „sprawa alei jest w toku tworzenia”.

– Projekt został zaopiniowany przez miejskiego konserwatora zabytków. Pomysł dotyczy nie tylko naszego teatru, ale ma ewoluować na inne nowohuckie osiedla. Ta inicjatywa jest cenna zwłaszcza dla turystów, którzy coraz liczniej odwiedzają Nową Hutę – zaznacza Fedorowicz.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta
Interesuje Cię zakup mieszkania w dzielnicy Nowa Huta? Sprawdź oferty portalu GetHome: https://gethome.pl/mieszkania/na-sprzedaz/krakow/nowa-huta/