Teatr Nowy solidarny ze Strajkiem Kobiet

fot. Aleksandra Krucza/Teatr Nowy Proxima

Teatr Nowy Proxima w geście solidarności ze Strajkiem Kobiet udostępnia online spektakl „Piekło kobiet” w reż. Pawła Szarka. Swoje poparcie dla protestujacych wyraził również Teatr Łaźnia Nowa czy Akademia Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego.

„Piekło kobiet” to archiwalny spektakl teatru oparty na motywach prawie stuletnich tekstów Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Przedstawienie w reżyserii Pawła Szarka jest postpunkową sonatą o ucisku, krzywdzie i zakłamaniu, które towarzyszą kwestiom związanym z prawami kobiet.

Strajk trwa

W całej Polsce od minionego czwartku trwają Strajki Kobiet. Chodzi o orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, według którego dopuszczalność aborcji w przypadku ciężkiego upośledzenia lub choroby płodu jest niezgodna z Konstytucją. Manifestacje odbywają się nie tylko w dużych, ale i mniejszych miastach.

– Teatr Nowy Proxima w geście wsparcia i solidarności udostępnia rejestrację spektaklu „Piekło kobiet” w reżyserii Pawła Szarka na podstawie tekstów Tadeusza Boya Żeleńskiego, tym samym uruchamiając fundusz wsparcia dla bezetatowych aktorek, które szczególnie dotknęła sytuacja epidemiologiczna i ograniczenia w funkcjonowaniu teatrów – mówi Karolina Purłan-Leśniak z Teatru Nowego Proxima.

Dostęp można wykupić w jednym z trzech wariantów cenowych: 15, 25 i 50 zł. Sprzedaż trwa do 6 listopada 2020 roku, do godziny 22:00. Rejestracja będzie dostępna do 9 listopada. Każdy bilet ma zakodowany link do rejestracji. Szczegółowe informacje dostępne TUTAJ.

Temat nadal aktualny

Teatr w swoim komunikacie zaznacza, że opowiadające o prawie kobiety do decyzji o aborcji felietony Boya Żeleńskiego znajdują dziś niepokojące odbicie w otaczającej nas nowej rzeczywistości.

„Rozpisany na trzy głosy żeńskie (i głos męski) komiksowy dyskurs opowie o kobiecie w XXI wieku, wciąż często żyjącej w konstrukcie państwo/kościół, który trzyma jej los w swoich rękach na tyle dotkliwie, że musi ona wyjść w geście protestu na ulice, aby głośno wyrazić swój sprzeciw” – czytamy w komunikacie teatru.

Krakowskie instytucje wspierają strajk

Teatr Nowy Proxima to nie jedyna instytucja, która wyraża swoje poparcie dla Strajku Kobiet. Swoją solidarność z protestującymi wyraża również Teatr Łaźnia Nowa. W komunikacie czytamy:

„Dzisiaj, tj. w środę 28.10, bilety prosimy kupować za pośrednictwem strony internetowej: bilety.laznianowa.pl. Pracownice i Pracownicy Teatru Łaźnia Nowa chcą zadeklarować swoje poparcie dla biorących udział w Ogólnopolskim Strajku Kobiet i w geście solidarności wyrażają potrzebę przywrócenia wolności obywatelskiej, wzajemnego szacunku i równości. Łaźnia Nowa jest kobietą”.

W kinach studyjnych Kika i Agrafka zostały odwołane filmowe seanse. „W geście solidarności ze Strajkiem Kobiet postanowiliśmy odwołać wszystkie jutrzejsze regularne seanse” – poinformowało we wtorek kino Agrafka.

Akademia Sztuk Teatralnych również solidaryzuje się z protestującymi. Na facebookowym profilu czytamy: „Rektor, Senat i Samorząd Studentów w imieniu społeczności Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie solidaryzują się z wszystkimi protestującymi w obronie praw kobiet w Polsce. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej odbierający kobietom prawo do decyzji w najtragiczniejszych chwilach Ich życia osobistego postrzegamy jako przejaw politycznej pychy, pogardy i głębokiej społecznej nieodpowiedzialności”.

comments powered by Disqus