Teatr z innego świata. Festiwal MATERIA PRIMA rozpoczyna się już 17 lutego w Krakowie

Jakop Ahlbom Company „Vielfalt” © Bart Grietens

Cztery lata wymuszonej przerwy pandemią i wreszcie nadchodzi! Największe święto teatru w całej Polsce! Siedem różnorodnych spektakli starannie wyselekcjonowanych z wielu słynnych wydarzeń teatralnych z całego świata oraz jedno zjawiskowe przedstawienie towarzyszące – to atrakcje 6. edycji Międzynarodowego Festiwalu MATERIA PRIMA organizowanego przez Teatr Groteska.

Od 17 lutego 2023 roku przez 12 kolejnych dni Kraków stanie się światową stolicą teatru formy. Zaprezentują się takie sławy jak m.in.: Compagnia Finzi Pasca, Wanted Posse czy Sasha Waltz & Guests. W sumie odbędzie się 16 pokazów, różnorodnych, zabawnych, przejmujących, zaskakujących i bulwersujących, które udowodnią, że teatr to magia.

Festiwal MATERIA PRIMA, który organizowany jest od 2010 roku w cyklu dwuletnim przez Teatr Groteska „idzie pod prąd” panującej modzie, kładąc nacisk na teatralne piękno, pokazując, że teatr formy, w którym króluje nieskrępowana wyobraźnia, a wielość metafor i symboli pozwala na różne interpretacje, jest językiem ponadnarodowym i ponadczasowym. – Festiwal MATERIA PRIMA to teatr z innego świata. W podwójnym sensie. Geograficznym, bo spektakle tegorocznej edycji krążą po świecie, pomiędzy największymi miastami i najważniejszymi festiwalami, a tylko u nas, będzie je można wszystkie zobaczyć w jednym czasie, w Krakowie. A także w sensie artystycznym, bo pod względem koncepcji, użytych środków, kunsztu wykonawców i wreszcie efektu końcowego ten rodzaj teatru i jego niezwykłej jakości rzadko jest w Polsce oglądany – mówi Adolf Weltschek, dyrektor Teatru Groteska, pomysłodawca oraz dyrektor Festiwalu MATERIA PRIMA.

Program 6. edycji został zaplanowany w taki sposób, aby przedstawić różnorodne widowiska zaskakujące swym tematem i sposobem jego przedstawienia. Bo choć zaproszeni do Krakowa twórcy poruszają się w różnej stylistyce, to wszyscy mają wspólny mianownik – teatr formy. A więc teatr będący esencją sztuki scenicznej: synergią obrazu, światła, ruchu i dźwięku.  Spektakle zostały wyselekcjonowane przez Radę Programową w składzie: Małgorzata Zwolińska, Adolf Weltschek i Wojciech Graniczewski.

Wśród wielu gwiazd na szczególną uwagę zasługuje Sasha Waltz, ikona tańca, artystka, która zmienia sposób postrzegania baletu. W Krakowie, wraz z zespołem Sasha Waltz & Guests, pokaże kultowy spektakl „Kreatur” (21 i 22.02) uznany za rewelację. Ta opowieść o sile i bezsilności, dominacji i słabości, wspólnocie i izolacji, chorobie i pożądaniu, odzwierciedla społeczne i indywidualne wyzwania naszych czasów. Spektakl zaskakuje nie tylko niezwykłą choreografią, ale wręcz „rzeźbiarskimi” kostiumami, niespotykanymi światłami i fascynującą muzyką.

Warto też zwrócić uwagę na grupę Wanted Posse, która występowała z Madonną i Robbiem Williamsem, czy pokazała się w słynnych musicalach „Król Lew”, „Dziesięć przykazań”, „Trzej muszkieterowie”, a także w rewii Folies Bergères. Artyści przyjadą do Polski po raz pierwszy i zaprezentują w Krakowie przedstawienie „Dance N’ Speak Easy” (17 i 18.02), spektakl, który przeniesie widzów do nowojorskiego baru lat 20. i 30. XX wieku.

Festiwalowi towarzyszyć będzie rewelacyjne widowisko „A Night with Thick & Tight”, będące zaskakującym spotkaniem z kultowymi postaciami popkultury, takimi jak Andy Warhol, Sid Vicious, Marlena Dietrich, Marilyn Monroe i Księżna Diana (27, 28.02). Warto zobaczyć, bo ci brytyjscy artyści będą po raz pierwszy w Polsce, mimo że odnoszą na świecie wielkie sukcesy już od wielu lat.

Nie zabraknie także podczas 6. edycji Festiwalu MATERII PRIMA gwiazdorskiej Compagnii Finzi Pasca (22 i 23.02), znanej już dobrze w Krakowie. W wykonaniu tych artystów zobaczymy nastrojowe niemal cyrkowe najnowsze widowisko „Nuda” (pol. „Naga”) autorstwa Daniele Finzi Pasca, reżysera, inscenizatora, aktora, twórcy sukcesów Cirque du Soleil; artysty mającego na swoim koncie spektakl, który obejrzało ponad 3 mln widzów, a także reżysera ceremonii olimpijskich w Turynie oraz w Soczi.

Ponadto pokazany zostanie rozgrywający się w powietrzu i przeczący grawitacji spektakl „Vertikal” Compagnie Käfig (18 i 19.02), a także pełen filmowych sztuczek i efektów specjalnych, choć zaprezentowanych w teatrze, czyli „Vielfalt” przygotowany przez Jakop Ahlbom Company (19 i 20.02). W ramach Festiwalu będziemy mogli obejrzeć „wstrząsający” i zabawny jednocześnie „The House” Sofie Krog Teater (24 i 25.02), a także popis aktorski Akram Khan Company (27 i 28.02) w słynnym już spektaklu „Jungle Book reimagined”, czyli „Księga dżungli wymyślona na nowo”.

Festiwal MATERIA PRIMA opanuje całe miasto. Spektakle zostaną zaprezentowane w: ICE Kraków, Operze Krakowskiej, Teatrze Ludowym, Nowohuckim Centrum Kultury i w Teatrze Groteska.

Bilety: materiaprima.pl oraz groteska.pl

ZAPRASZAMY!

Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz