Teatralne "miniatury". Uczta dla widzów

Grażynę Wolszczak i Piotra Cyrwusa zobaczymy w spektaklu "Kandyd" fot. mat.prasowe
20 lipca rozpoczyna się jubileuszowa, dziesiąta edycja Krakowskich Miniatur Teatralnych.

Różne sztuki na różnych teatralnych scenach. Wydarzenie organizowane przez Krakowskie Forum Kultury potrwa do 30 lipca. Spektakle Krakowskich Miniatur Teatralnych będzie można zobaczyć w Teatrze Variete, Nowohuckim Centrum Kultury i w Teatrze Groteska.

– Z biegiem lat wydarzenie zmieniło i rozszerzyło swoją formułę. Tytułowe „miniatury” z powodzeniem występują teraz w programie festiwalu razem z wielkoobsadowymi spektaklami – informuje Tomasz Żyro z Krakowskiego Forum Kultury. – Wszystkie jednak niezmiennie realizowane są przez mistrzów gatunku, angażują najlepszych aktorów polskiej sceny teatralnej i prezentowane są w Krakowie po raz pierwszy – dodaje.

Szekspir na początek

Festiwal rozpocznie komedia „Dzieła wszystkie Szekspira (w nieco skróconej wersji)”. W ciągu jednego wieczoru widzowie poznają wszystkie sztuki angielskiego poety i dramaturga. Nie zabraknie cytatów ze znanych dramatów oraz żartów z wiedzy na temat jego dzieł. Początek w sobotę o 18.00 w Teatrze Variete.

Dzień później widzowie będą mieli okazję zobaczyć przedstawienie „Kandyd” z Grażyną Wolszczak i Piotrem Cyrwusem.

Do refleksji skłoni natomiast monodram „Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam” w wykonaniu Ewy Błaszczyk. Aktorka wciela się w postać jednej z najbardziej znanych dziennikarek XX wieku i korespondentki wojennej, która zawsze tłumaczyła, że pisze o wojnie, bo odsłania w ludziach piękno i brzydotę. Sztukę zobaczymy w Teatrze Variete.

Kolejnym monodramem w repertuarze jest spektakl „Moskwa-Pietuszki”. Będzie to poetycka podróż w głąb siebie. Jej stacje to kolejne opróżniane butelki, lecz nie jest to tylko pijackie wspomnienie, ale również pełna humoru, ironii i goryczy opowieść o życiu. W roli głównej Marian Opania.

W programie również komedia „Kobieta na zamówienie” z udziałem Jacka Kawalca, Beaty Zarembianki i Dariusza Niebudka. Kolejna komedia to „Raj dla opornych” opowiadająca o Karolu i Barbarze, czyli bohaterach „Seksu dla opornych” kilka lat później. W rolach głównych Mirosław Baka i Dorota Kolak. Reżyserem spektaklu jest Krystyna Janda, a za teksty piosenek odpowiada Jacek Cygan.

Prohibicja na wielki finał

Krakowskie Miniatury Teatralne zakończy spektakl „Nowy Jork. Prohibicja” , który 30 lipca zobaczymy na deskach Nowohuckiego Centrum Kultury. W rolach głównych zobaczymy Katarzynę Zielińską, Kacpra Kuszewskiego, Łukasza Przybylskiego i Ewę Konstancję Bułhak. To muzyczna opowieść o metropolii lat 20. i muzyczna opowieść o mieście, którym rządzi jazz, mafia i prohibicja.

Bilety dostępne są na stronie www.bilety.krakowskieforum.pl oraz w Krakowskim Forum Kultury przy ul. Mikołajskiej 2 w Krakowie. Szczegółowe informacje i program znajdują się na stronie http://krakowskieforum.pl/miniatury-teatralne/
comments powered by Disqus