Ten moment musiał nadejść. Od soboty utrudnienia w Podgórzu

Budowa łącznicy kolejowej Zabłocie-Krzemionki fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zamknięta estakada, ruch samochodów jednym pasem, zmieniona regulacja świateł – to wszystko czeka od soboty na kierowców jeżdżących przez skrzyżowanie al. Powstańców Śląskich z Wielicką. Wszystko przez budowę łącznicy kolejowej Zabłocie-Krzemionki. Korki będą nieuniknione, a utrudnienia potrwają przez wiele miesięcy.

Do tej pory robotnicy pracowali głównie po północnej stronie ul. Powstańców Wielkopolskich. Widać tam już większość podpór, po których przebiegać będą dwie estakady przyszłej łącznicy. Teraz jednak prace muszą przesunąć się na samo skrzyżowanie ulic Wielickiej, Limanowskiego, Powstańców Wielkopolskich i Powstańców Śląskich.

Cały ruch przez skrzyżowanie

Zarówno przedstawiciele PKP PLK, jak i Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu zapowiadają, że utrudnienia dla kierowców będą duże. Od soboty 12 marca zostanie zamknięta dla ruchu estakada Obrońców Lwowa, która pozwalała sprawnie przejechać w stronę Nowej Huty. Cały ruch zostanie więc skierowany na tarczę skrzyżowania – ale co istotne jeden z dwóch dostępnych tam pasów będzie przeznaczony dla autobusów.

Dodatkowo kierowcy dojeżdżający do skrzyżowania od strony Powstańców Śląskich nie będą mogli skręcić w lewo w ulicę Limanowskiego. – Czasowa organizacja ruchu zostanie wprowadzona w celu wykonania podpór pod estakady kolejowe w sąsiedztwie estakady Obrońców Lwowa – mówi Dorota Szalacha z PKP PLK S.A.

Tłok w autobusie

ZIKiT zachęca do przesiadania się do komunikacji miejskiej, ale na razie żadne wzmocnienia linii autobusowych i tramwajowych w tym rejonie miasta nie zostały ogłoszone. – W ciągu pierwszych dni będziemy obserwować sytuację i w miarę potrzeb dokonywać ewentualnych zmian – zapowiada Piotr Hamarnik z biura prasowego miejskiej jednostki.

Organizacja ruchu będzie zmieniana na kolejnych etapach prac. W połowie kwietnia utrudnienia będą dotyczyć również kierowców jadących z Nowej Huty. Na Nowohuckiej i Powstańców Wielkopolskich zostanie wyznaczony buspas. Sama estakada będzie zamknięta przez około trzy miesiące.

Po ŚDM jeszcze gorzej

Dyrektor budowy łącznicy Zabłocie Krzemionki Rafał Zahuta mówi wprost, że to dopiero początek utrudnień. Zostaną one co prawda zawieszone na czas Światowych Dni Młodzieży, ale potem powrócą. – Po ŚDM planowane jest zamknięcie całego skrzyżowania dla ruchu kołowego. Zostaną tylko prawoskręty z ulicy Wielickiej i lewoskręt z ulicy Powstańców Wielkopolskich w Wielicką. Pozostałe relacje zostaną zamknięte, będzie kursować tam tylko komunikacja miejska – zapowiada Zahuta. Utrudnienia potrwają do końca roku.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze
News will be here