Terapia przez sport w szpitalu w Kobierzynie

fot. materiały prasowe

Choroba psychiczna nie stoi na przeszkodzie do uprawienia sportu. Udowadnia to szpital im. dr. J. Babińskiego w Krakowie, który od szesnastu lat organizuje dla swoich pacjentów mityng lekkoatletyczny. Kolejny odbędzie się w środę na terenie zabytkowego zespołu szpitalno-parkowego w Kobierzynie.

Tegoroczny mityng jest jednym z wydarzeń XVI Tygodnia Osób Niepełnosprawnych „Kocham Kraków z Wzajemnością”. Pacjenci szpitala oraz podopieczni domów pomocy społecznej, środowiskowych domów samopomocy i warsztatów terapii zajęciowej będą rywalizować w konkurencjach biegowych, rzutach oraz przeciąganiu liny.

300 uczestników

– Rozgrywany w Kobierzynie doroczny mityng lekkoatlety jest jedyną tego rodzaju imprezą sportową w Polsce adresowaną do osób chorujących psychicznie, mających za sobą epizod chorobowy lub orzeczoną z tego względu niepełnosprawność. Co roku bierze w nim udział około 300 zawodników, a więc nierzadko więcej niż w profesjonalnym turnieju lekkoatletycznym – mówi Maciej Bóbr, rzecznik prasowy Szpitala specjalistycznego im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie.

Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymają nagrody rzeczowe, a zwycięzcy poszczególnych konkurencji medale. – Organizowane przez szpital i rozgrywane tu zawody mają nie tylko sportowy, ale i terapeutyczny wymiar. Sport to pokonywanie własnych fizycznych ograniczeń. Tutaj dochodzą także inne ograniczenia  spowodowane chorobą lub jej konsekwencjami – dodaje Bóbr.

Pokonanie własnych słabości, smutku i zniechęcenia

– Dzięki pokonaniu własnej słabości, a także zniechęcenia, smutku i innych symptomów choroby oraz dzięki wspólnej zabawie możliwe jest oderwanie się od monotonii życia szpitalnego czy pobytu w instytucji opiekuńczej. To także okazja do spotkania, działania zespołowego, radość zwycięstwa i poznania smaku rywalizacji czy duma z zachowywania zasady fair play – tłumaczy rzecznik prasowy szpitala w Kobierzynie.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Dębniki
comments powered by Disqus