Teren budowy przy Wawelu będzie lepiej zabezpieczony

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Niedługo mają się rozpocząć prace zabezpieczające teren budowy przy Wzgórzu Wawelskim. Został już opracowany projekt zabezpieczenia muru i stoku.

Przypomnijmy, że 16 marca podczas prowadzonych przy ul. Podzamcze prac zginął robotnik. Inwestor, czyli Zarząd Zieleni Miejskiej, zwrócił się o opracowanie projektu zabezpieczeń. Zgodnie z decyzją Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Krakowie, zabezpieczenie murów zostanie wykonane „w trybie natychmiastowym”.

Powstanie doraźna konstrukcja

Ma powstać doraźnie zabezpieczająca to miejsce konstrukcja oporowa, składająca się z zastrzałów i drewnianych przypór. Mają zapewnić stabilizację i przeniesienie parcia od odsłoniętego muru. Konstrukcja powstanie w miejscu, w którym mur oporowy nie został jeszcze ustabilizowany ścianką żelbetową.

Zabezpieczenie będzie mogło być zdemontowane dopiero po realizacji prac wzmacniających, czyli wykonaniu ścianki żelbetowej przewidzianej nadzorami autorskimi oraz kotew gruntowych zapewniających zapewnienie stateczności muru oporowego.

Prace rozpoczną się po zabezpieczeniu terenu katastrofy budowlanej i zezwoleniu na przez administrację architektoniczno-budowlaną i prokuraturę.

Kolejne drzewa do wycięcia?

W miniona sobotę rosnące na stoku od strony Bramy Herbowej trzy drzewa – kasztanowiec i dwa jesiony, zostały wycięte. Obciążały skarpę po runięciu muru. Co z pozostałymi trzema jesionami? Okaże się jeszcze w tym tygodniu.

– Planowana jest zewnętrzna ekspertyza dendrologiczna trzech pozostałych drzew w zakresie ich stanu fitosanitarnego, statyki oraz wpływu pozytywnego bądź negatywnego na skarpę – czytamy w komunikacie miasta.

Wejście na Wawel drogą od strony ul. Kanoniczej zostanie otwarte po zabezpieczeniu terenu wypadku i odbiorze inspektora nadzoru inwestorskiego, projektanta, Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego i przedstawiciela ZZM.

comments powered by Disqus