Teren przy Karmelickiej wkrótce się zazieleni. Ale to jeszcze nie park

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W najbliższym czasie rozpocznie się remont zabytkowego muru na terenie przyszłego parku przy ul. Karmelickiej. Na razie nie wiadomo, kiedy będą mogły się rozpocząć właściwe prace budowlane, ale jeszcze przed ich rozpoczęciem wygląd tego miejsca się zmieni.

– Przystępujemy do remontu zabytkowego muru. W poniedziałek na miejscu odbyła się komisja konserwatorska – mówi Jarosław Tabor, zastępca dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej. Prace mają się zakończyć na przełomie roku.

To drugi z trzech etapów prac przy tworzeniu parku. Pierwszym była rekultywacja gruntu na terenie, który przez lata był wykorzystywany jako parking. Trzeba było usunąć warstwę ziemi z kamieniami i nawieźć tam ziemię, która będzie się nadawała do nasadzeń.

Będą siać

W najbliższym czasie wykonawca tego etapu prac ma zasiać poplon na uporządkowanym już terenie. – Już w czerwcu ten teren powinien się zazielenić. Nie mamy jeszcze pozwolenia na budowę właściwej części parku, a przygotowaliśmy już ten teren. Więc, żeby nie wyrosły tam zaraz same chwasty, wykonawca ma tam wysiać poplon. Ma się tam pojawić m.in. łubin, roślina z rodziny motylkowatych, która wzbogaci tę glebę. To będzie z korzyścią dla przyszłych roślin, a równocześnie coś już tam będzie kwitło w przejściowym etapie, przed właściwym zagospodarowaniem – tłumaczy dyrektor Tabor.

Co z budową?

W sprawie głównej części prac wiele zależy od pieniędzy w budżecie. ZZM zakłada, że jeszcze w czerwcu wydane zostanie pozwolenie na budowę. – Wówczas będziemy wnioskować i szukać, czy są jeszcze możliwe środki do pozyskania w tym roku, czy trzeba będzie czekać dopiero na rok przyszły. Mam nadzieję, że uda się jeszcze w tym roku, by zdążyć, tak jak zapowiadaliśmy, na 100. rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej – zapowiada Jarosław Tabor.

Te zapowiedzi brzmią bardzo optymistycznie, biorąc pod uwagę, że rocznica urodzin patronki parku przypada 2 lipca 2023 roku, a deklaracje co do zakończenia prac w tym terminie padały w czasie, kiedy nie było jeszcze wiadomo, o ile przygotowania do inwestycji zostaną wydłużone przez składane odwołania.

By park powstał szybko, musi się nałożyć kilka czynników – przede wszystkim szybkie zapewnienie finansowania i bezproblemowe przeprowadzenie przetargu na wybór wykonawcy. – To nie jest duża powierzchnia, park będzie miał niecały hektar powierzchni, więc, w porównaniu ze znacznie większymi parkami remontowanymi w ciągu półtora roku, możemy zakładać, że jest szansa, choć wiele może się wydarzyć – stwierdza przedstawiciel miejskiej jednostki.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus