„To była wojna światów: cywilizacji zachodniej z bolszewicką barbarią” [ZDJĘCIA]

fot. Małopolski Urząd Wojewódzki

Przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Jana Matejki odbyły się wojewódzkie uroczystości w Święto Wojska Polskiego.

 – Marszałek Józef Piłsudski wbrew wszystkiemu uwierzył, że Polska musi być wielka i będzie wielka. „Będzie wielka albo nie będzie jej wcale”. To były jego słowa. I z tą myślą przeprowadził swoich żołnierzy przez Bitwę Warszawską w roku 1920. Państwo, które raptem dwa lata wcześniej odzyskało niepodległość, pokonało bolszewików, zatrzymało ich na przedpolach Warszawy, u progu Europy – powiedział wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Dyrektor krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej stwierdził, że „w 102. Rocznicę Bitwy Warszawskiej spotkaliśmy się po to, aby uczcić pamięć o tej bitwie i tych wyjątkowych bohaterów, jak Józef Piłsudski, Tadeusz Rozwadowski czy Józef Haller.

– Czcić pamięć o bitwie, która była wojną światów: cywilizacji zachodniej, cywilizacji wolności, praw obywatelskich i bolszewickiej barbarii. To wtedy w 1920 roku ocaliliśmy nie tylko niepodległość Rzeczypospolitej, ale ocaliliśmy Europę przed bolszewickim zalewem – powiedział dyrektor Oddziału IPN w Krakowie dr hab. Filip Musiał.